صادق خاصی پور روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : صید قانونی ماهیان استخوانی به روش پره کشی توسط ۴۹ صیاد عضو شرکت تعاونی پره موج گل سیبلی آستارا آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه فعالیت این صیادان تا اواخر فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت، افزود : اغلب ماهیان صید شده در این شهرستان از نوع ماهیان کفال و سفید است.
وی آلودگی زیست محیطی و صید بی رویه را موجب کاهش ذخایر ماهی ها عنوان و خاطرنشان کرد: باتوجه به از بین رفتن محل تخم ریزی ماهی در رودخانه های منتهی به خزر، اگر با رهاسازی بچه ماهیان پرورشی خلا آنها پر نشود، صید ماهی در دریای خزر مقرون به صرفه نخواهد بود.
خاصی پور با اشاره به اینکه سال گذشته چهار میلیون و ۲۰ هزار قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های آستارا و چلوند این شهرستان رها شده بود، بیان کرد: از حدود چهار دهه قبل به تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی اقدام می شود، ولی این روش به علت نامناسب شدن وضعیت آب و بستر رودخانه ها، برای آینده جوابگو نخواهد بود.
وی یاداور شد: صیادان آستارا سال گذشته هفت هزار و ۱۱۵ کیلوگرم انواع ماهی استخوانی صید کرده بودند و این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۹۴، ۳۵ درصد کاهش یافته بود.
آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و ساحل دریای خزر قرار دارد و در ۱۸ کیلومتر نوار ساحلی این شهرستان، ماهی های استخوانی صید می شود.
خبرنگار: یوسف هدایتی **انتشار دهنده: بابایی
۷۱۰۵ / ۷۱۲۴ /۶۰۳۰انتهای پیام /*