خانه / Uncategorized / آغاز طرح بین المللی ایستگاه تحقیقاتی و آبخوان داری آب باریک ریگان

آغاز طرح بین المللی ایستگاه تحقیقاتی و آبخوان داری آب باریک ریگانرئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان سه شنبه در حاشیه راه اندازی این ایستگاه تحقیقاتی در بخش گنبکی ریگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ایستگاه به عنوان یکی از طرحهای منحصر بفرد در کشور به علت کمبود اعتبار و تخصیص نیافتن ردیف اعتباری به مدت 10سال راکد مانده بود که امروز با حضور نماینده شرق استان در مجلس شورای اسلامی از سر گیری شد .
هرمزد نقوی اظهار داشت :این پروژه تحقیقاتی در سطح 500هکتار از سر گیری خواهد شد که حجم کاری در نظر گرفته شده برای توسعه آن در آینده 4هزار هکتار می باشد.
وی گفت : با توجه به اینکه 80درصد نزولات جوی در این منطقه تبخیر می شود توجه به راه اندازی این گونه از سامانها در کشور از ضروریات می باشد .
وی با اشاره به اینکه این پروژه به عنوان یک پروژه فرا ملی که می تواند نقش به سزایی درصیانت از منابع آبی شهرستان ریگان داشته باشد و مورد حمایت جهانی قرار گرفته است افزود: ترمیم و تکمیل این ایستگاه و سامانه تحقیقاتی نیازمند اعتیارات لازم در سایه توجه جدی مسئولان می باشد.
نماینده مردم شهرستانهای بم ،ریگان فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی هم در این ارتباط بهخ خبرنگار ایرنا گفت : با اشاره به اینکه این مرکز تحقیقاتی از مراکز اموزشی وپزوهشی وبین المللی می باشد باید تلاش شود تا به جایگاه اصلی خود در کشور برسد .
حبیب الله نیکزادی پناه افزود: منطقه ما در یک منطقه خشک قرار گرفته و بارندگی در این مناطق بسیار محدود می باشد لذا تقویت سفرهای اب زیر زمینی با اجرای این گونه طرح ها می تواند نقش موثری در تقویت و ماندگاری سفره های اب زیر زمینی داشته باشد .
نماینده شهرستانهای شرقی استان در مجلس شورای اسلامی گفت : این پروژه بین المللی در شهرستان ریگان به مدت 10سال مورد بی مهری قرار گرفته بود که با تامین اعتبار امروز مجددا کار تحقیقاتی آن در این شهرستان آغاز شده است .
وی گفت : امسال برای تکمیل این پروزه بین المللی ردیف مالی مستقلی در بودجه کشوری در نظر گرفته خواهد شد.
نیکزادی پناه گفت این طرح به صورت طرح الگویی می تواند در سایر نقاط کشور اجرایی شود .
ایستگاه تحقیقاتی و آبخوان داری و مرکز پخش سیلاب بخش گنبکی شهرستان ریگان در سال 75در ریگان به منظور تولید چوب و محصولات کشاورزی وگیاهان دارویی ،تولید نهال ، پرورش دامهای مقاوم منطقه و ایجاد صنایع جانبی وحفظ و تقویت سفره های آب زیر زمینی راه اندازی شد.
ریگان کانون بحران ریزگردها بعد از خوزستان دومین نقطه کشور می باشد که تا مرکز استان 285کیلومتر فاصله دارد .
خبرنگار : موسی ملائیان **انتشار ک بهنام احمدی *
7442/ 5054انتهای پیام /*


درباره gohari