رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان سه شنبه در حاشیه راه اندازی این ایستگاه تحقیقاتی در بخش گنبکی ریگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ایستگاه به عنوان یکی از طرحهای منحصر بفرد در کشور به علت کمبود اعتبار و تخصیص نیافتن ردیف اعتباری به مدت ۱۰سال راکد مانده بود که امروز با حضور نماینده شرق استان در مجلس شورای اسلامی از سر گیری شد .
هرمزد نقوی اظهار داشت :این پروژه تحقیقاتی در سطح ۵۰۰هکتار از سر گیری خواهد شد که حجم کاری در نظر گرفته شده برای توسعه آن در آینده ۴هزار هکتار می باشد.
وی گفت : با توجه به اینکه ۸۰درصد نزولات جوی در این منطقه تبخیر می شود توجه به راه اندازی این گونه از سامانها در کشور از ضروریات می باشد .
وی با اشاره به اینکه این پروژه به عنوان یک پروژه فرا ملی که می تواند نقش به سزایی درصیانت از منابع آبی شهرستان ریگان داشته باشد و مورد حمایت جهانی قرار گرفته است افزود: ترمیم و تکمیل این ایستگاه و سامانه تحقیقاتی نیازمند اعتیارات لازم در سایه توجه جدی مسئولان می باشد.
نماینده مردم شهرستانهای بم ،ریگان فهرج و نرماشیر در مجلس شورای اسلامی هم در این ارتباط بهخ خبرنگار ایرنا گفت : با اشاره به اینکه این مرکز تحقیقاتی از مراکز اموزشی وپزوهشی وبین المللی می باشد باید تلاش شود تا به جایگاه اصلی خود در کشور برسد .
حبیب الله نیکزادی پناه افزود: منطقه ما در یک منطقه خشک قرار گرفته و بارندگی در این مناطق بسیار محدود می باشد لذا تقویت سفرهای اب زیر زمینی با اجرای این گونه طرح ها می تواند نقش موثری در تقویت و ماندگاری سفره های اب زیر زمینی داشته باشد .
نماینده شهرستانهای شرقی استان در مجلس شورای اسلامی گفت : این پروژه بین المللی در شهرستان ریگان به مدت ۱۰سال مورد بی مهری قرار گرفته بود که با تامین اعتبار امروز مجددا کار تحقیقاتی آن در این شهرستان آغاز شده است .
وی گفت : امسال برای تکمیل این پروزه بین المللی ردیف مالی مستقلی در بودجه کشوری در نظر گرفته خواهد شد.
نیکزادی پناه گفت این طرح به صورت طرح الگویی می تواند در سایر نقاط کشور اجرایی شود .
ایستگاه تحقیقاتی و آبخوان داری و مرکز پخش سیلاب بخش گنبکی شهرستان ریگان در سال ۷۵در ریگان به منظور تولید چوب و محصولات کشاورزی وگیاهان دارویی ،تولید نهال ، پرورش دامهای مقاوم منطقه و ایجاد صنایع جانبی وحفظ و تقویت سفره های آب زیر زمینی راه اندازی شد.
ریگان کانون بحران ریزگردها بعد از خوزستان دومین نقطه کشور می باشد که تا مرکز استان ۲۸۵کیلومتر فاصله دارد .
خبرنگار : موسی ملائیان **انتشار ک بهنام احمدی *
۷۴۴۲/ ۵۰۵۴انتهای پیام /*