به گزارش روزشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا از رویترز، قیمت رقابتی نفت ایران برای مشتریان آسیایی خود در ماه گذشته میلادی، منجر به افزایش ۴۰٫۲ درصدی صادرات به کره جنوبی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۶ میلادی شده ، در حالی که ایران، قیمت نفت سبک و سنگین خود را برای مشتریان منطقه آسیا، به ترتیب ۱۸ سنت و ۱٫۱۷ دلار کمتر از میانگین قیمت نفت عمان و دوبی پیشنهاد کرده است.
مجموع صادرات نفت ایران در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی به کره جنوبی، ۳۶۸ هزار و ۵۲۹ بشکه در روز بوده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش، ۴۶٫۷ درصد افزایش نشان می دهد .

** احتمال نشست فوق العاده اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید
«عصام المرزوق»، وزیر نفت کویت گفت: اگر تولیدکنندگان نفت نتوانند در نشست بعدی اوپک در ماه نوامبر به تصمیمی بر سر تمدید توافق کاهش تولید برسند، اوپک ممکن است اواسط ماه مارس یک نشست فوق العاده تشکیل دهد.
المرزوق گفت، هنوز از کمیته مشترک وزیران کشورهای عضو و غیر عضو اوپک که ریاست آن بر عهده کویت است خواسته نشده که تمدید یا عدم تمدید توافق را بررسی کند.

** کوگاز کره جنوبی در اندیشه خرید گاز از ایران و امریکا
به گزارش پایگاه خبری روزنامه کره تایمز، شرکت «کوگاز» در حال بررسی واردات گاز طبیعی از ایران و آمریکاست تا به منابع تامین انرژی خود از خاورمیانه و آفریقا تنوع بخشد. این شرکت همچنین قصد دارد فرصت های خریداری سهام برخی میادین گازی در این دو کشور را مورد بررسی قرار دهد.
وی افزود: ایران یک کشور غنی از منابع گازی است و با توجه به این که قراردادهای تامین گاز ما با قطر و عمان تا سال ۲۰۲۵ میلادی منقضی می شوند ما تمایل داریم از نزدیک با شرکت های انرژی دولتی و خصوصی این کشور کار کنیم، اما قبل از هر تصمیم تجاری ابتدا ریسک های ژئوپلتیک مرتبط با این کشور را بررسی خواهیم کرد؛ افزون بر این ، ما به شکل فعالانه ای خرید گاز از آمریکا را مورد بررسی قرار خواهیم داد… ما قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی به دقت قیمت ها، تضمین های عرضه و دیگر عوامل را بررسی خواهیم کرد.

** رشد تقاضا و کاهش عرضه منجر به مهار مازاد عرضه شد
به گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، به دلیل رشد بیش از انتظار تقاضا برای نفت در اروپا و آمریکا، و کاهش تولید اوپک و غیر اوپکی ها، مازاد عرضه موجود در بازار نفت شروع به کاهش کرده است. این آژانس برآورد خود را از میزان رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.
رشد تقاضا در کشورهای صنعتی یک عامل کلیدی در رشد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ای تقاضای روزانه برای نفت در سه ماهه دوم سال بوده که بالاترین رقم سه ماهه از اواسط سال ۲۰۱۵ تاکنون است.
در بخش عرضه، به دلیل کاهش غیرمنتظره تولید و عملیات تعمیر میادین در کشورهایی نظیر لیبی، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و مکزیک و همچنین دریای شمال، میزان تولید جهانی نفت در ماه اوت ۷۲۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است که نخستین کاهش تولید جهانی نفت در ۴ ماه گذشته است.

** ایران همچنان جایگاه پنجم صدور نفت به هند را حفظ کرد
به گزارش روزنامه اکونومیک تایمز، آمارهای به دست آمده از منابع صنعتی و اطلاعات گردآوری شده توسط موسسه تامسون رویترز نشان می دهد، میزان واردات نفت هند از ایران در ماه اوت به پایین ترین رقم از فوریه ۲۰۱۶ تاکنون یعنی ۳۳۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز رسیده که به معنای کاهش حدود ۴۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
آمارها نشان می دهد این رقم در ماه اوت ۱۹٫۲ درصد نسبت به ماه جولای کاهش یافته است.
عراق همچنان برای پنجمین ماه متوالی بزرگترین تامین کننده نفت هند بوده است و پس از آن عربستان در رتبه دوم قرار دارد. ونزوئلا و نیجریه در رتبه های سوم و چهارم قرار گرفتند و ایران همچنان جایگاه پنجم را از آن خود دارد.

** تولید نفت برزیل در ماه اوت بیش از ۲ میلیون بشکه در روز بود
به گزارش رویترز، شرکت دولتی پتروبراس برزیل اعلام کرد تولید نفت این شرکت در ماه اوت دو میلیون و ۱۱۰ هزار بشکه در روز بوده است .
به گفته این شرکت ،تولید روازنه نفت و گاز پتروبراس در مجموع در مقطع یاد شده دو میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه معادل نفت بوده است. تولید گاز این شرکت ۷۹ میلیون و ۹۰۰ هزار متر مکعب ذکر شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۶ **۱۵۶۱**گزارش: هما همت خواه **انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*