به گزارش ایرنا مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه در بازدید نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده از راه عشایری چاسه خوار چرام افزود: طول ایل‌ راه‌های عشایری استان یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر است که ۹۰۰ کیلومتر از این راه‌ها در سه شهرستان کهگیلویه، چرام و لنده واقع شده است.
مجید علی پور اظهار داشت: جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با ۲ ‌میلیون رأس دام سبک و سنگین ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.
نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نقش مهم عشایر در اقتصاد استان گفت: بهسازی و تسطیح جاده‌های عشایری برای تسهیل در رفت و آمد عشایر باید به‌صورت فنی و کارشناسی باشد.
عدل هاشمی پور در بازدید از جاده عشایری چاسه خوار چرام اظهار داشت: این طرح به طول ۱۵ کیلومتر در حال اجرا است.
وی بیان کرد: با رایزنی با وزارت نفت دستگاه‌های راهداری برای تسطیح و بهسازی جاده‌های عشایری بیش از پنج ماه در حال انجام عملیات هستند.
هاشمی تصریح کرد: باید امور عشایر استان از این ظرفیت برای بهسازی ایل راه‌های عشایر به نحو احسن استفاده کند.
وی جاده عشایری برفکون در بخش چاروسا را یکی از مهم‌ترین جاه‌های عشایری استان دانست و گفت: با بهره برداری از این طرح مشکلات عشایر بخش‌های چاروسا و دیشموک تا حدود زیادی برطرف خواهد شد.
هاشمی پور افزود: قرارداد دستگاه‌های راهداری برای بهسازی جاده‌های عشایری نیز تمدید خواهد شد.
وی اظهار کرد: با توجه به محدود بودن منابع مالی دولت از همه ظرفیت‌ها بخصوص خیرین برای رفع محرومیت‌های کهگیلویه استفاده خواهد شد.
هاشمی پور بر همکاری مدیران کل استانی در سرکشی از مناطق محروم نیز تأکید کرد.
۱۲ در صد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.
هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
خبرنگار: حسین خدمتی ** انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
۷۵۳۱/۶۱۱۰انتهای پیام /*