به گزارش خبرنگار ایرنا ، قلک شکنی از آئین های ویژه پیشوازی ماه محرم در مازندران است که امسال شامگاه جمعه در قائمشهر در حسینیه طالقانی این شهر برگزار شد.
در این مراسم ، عاشقان سیدالشهدا (ع) و یاران با وفایش با پهن کردن پارچه‌های سبز در حسینیه ، قلک های نذری جمع آوری شده را روی آنها قرار می دهند و دور آن می نشینند و سپس یک قلک سفالی توسط یکی از پیرغلامان شکسته می شود و بقیه قلک ها که بیشتر پلاستکی است توسط حاضران شکسته و وجوه داخل آنها شمارش می شود.
وجوه نذری شمارش شده به همراه کمک های مردمی که در این آئین جمع آوری می شود ، طبق سنت باقی مانده از گذشتگان برای عزاداری های محرم هزینه می شود.
یک عضو هیات حضرت علی اصغر (ع) قائمشهر که این مراسم را برگزار کرد ، به خبرنگار ایرنا گفت : مراسم قلک شکنی در حسینه طالقانی از محرم سال گذشته با توزیع قلک میان ساکنان منطقه و اعضای هیات احیاء و امسال در آستانه محرم جمع آوری و شکسته شد.
رضا خانلری افزود : عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) امسال ۶۵ قلک تحویل هیات دادند و وجوه داخل آن را به عنوان نذری در طول سال ذخیره کردند تا در محرم صرف عزاداری سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش شود .
وی مراسم قلک شکنی را یکی از راههای مشارکت مردم برای برپائی آئین های عزاداری دانست.
او افزود : وجوه جمع آوری شده علاوه بر پذیرائی ، صرف انجام کارهای فرهنگی و دیگر مناسک مربوط به محرم مانند مراسم خیمه سوزان ، علم خونه ، برپائی نمایشگاه ایام محرم و برنامه هائی از این دست می شود.
خانلری گفت : همچنین امسال با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است برای اولین بار برنامه ‘ مسافر کربلا ‘ را اجرا کنیم که برای این منظور قبوضی به مبلغ پنج هزار تومان تدارک دیدیم تا مردم خریداری کنند و بر این اساس در غروب عاشورا قرعه کشی انجام می دهیم تا برنده به عنوان مسافر به کربلای حسینی عزیمت کند.
وی افزود : البته تعداد افرادی که به عنوان مسافر کربلا قرعه کشی می شوند بستگی به میزان وجوه جمع آوری شده دارد ولی انتخاب یک نفر به قید قرعه قطعی است .
** تشت گذاری
مراسم سنتی تشت گذاری هم که از قدمتی ۴۰۰ ساله در مناطق آذری نشین ایران برخوردار است ، از ۵۰ سال پیش تاکنون در مسجد آذری های قائمشهر برگزار می شود.
آذری های مقیم قائمشهر روز جمعه با انتقال تشت به داخل مسجد و برافراشتن دو پرچم مزین شده به نام مبارک امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) ، نزدیک شدن ماه محرم را به عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) خبر رسانی کردند.
خادم مسجد جامع آذری های مقیم قائمشهر در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت : مراسم تشت گذاری بر اساس سنت بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد که در اردبیل برگزار می شود و در قائمشهر هم از زمانی که مسجد آذری ها ساخته شد ، برگزار می شود.
محمدباقر سرکاری افزود : فلسفه این مراسم اطلاع دادن به مردم در باره نزدیک شدن ماه محرم و ریشه آن در زمان های بسیار دور است که وسایل ارتباط جمعی وجود نداشت و تنها عده کمی از تقویم و گذر سال و ماه با خبر بودند و با برگزاری این مراسم بقیه مردم هم از نزدیک شدن ماه مردم با خبر می شدند و خودشان را برای عزاداری های این ماه آماده می کردند.
وی توضیح داد : در این مراسم ما تشتی را که هر سال پس از محرم در منزل یکی از افراد خیر نگهداری می شود ، با عزاداری و قربانی کردن گوسفند به مسجد می آوریم و داخل مسجد می گردانیم تا هر فردی که نذری دارد ، نذریش را داخل تشت قرار دهد و سپس عزاداری آغاز می شود و مردم سینه زنی می کنند.
او با اعلام این که تشت گذاری نمادی از بستن آب بر روی امام حسین ( ع ) و یارانش است ، گفت : دو پرچمی هم که همزمان بر افراشته می شود متبرک شده در حرم امام حسین (ع) است .
خبرنگار : مونا معینی کوچمسرائی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۷۳۳۴/۱۶۵۴انتهای پیام /*