به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، رسانه ها همچنین در هفته ای که گذشت از افزایش ۱۰ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به چین خبر دادند. رشد ۱۴ درصدی حمل بار توسط شرکت راه آهن از دیگر محورهای توجه رسانه ها به ویژه مطبوعات اقتصادی در هفته گذشته بود.

**خودکفایی در محصولات کشاورزی
کشاورزی در دولت تدبیر و امید جان تازه ای گرفت. بر این اساس شاهد توسعه این حوزه در دولت یازدهم بودیم. در همین زمینه «عباس کشاورز» معاون وزیر جهاد کشاورزی در امر زراعت گفت: افزایش تولید ۸ محصول که واردات داشتیم، استمرار خودکفایی در گندم، خودکفایی در محصولاتی نظیر شکر، جو و حبوبات و تقویت امنیت غذایی و خوداتکایی در دانه‌های روغنی و پنبه اولین اولویت‌ دولت در بخش کشاورزی است.
وی درمورد برنامه دولت دوازدهم در حوزه زراعت افزود: دومین دستور کار ما این است که در تمام محصولات افزایش بهره‌وری بدون توسعه داشته باشیم و سومین دستور کار این است که با توجه به محدودیت آب و بحران آب توجه و تمرکز بر افزایش بهره‌وری آب باشد.
کشاورز افزود: در بهره‌وری آب در برنامه ششم باید از هر مترمکعب آب تقریبا ۶٫ ۱ کیلوگرم کالا تولید کنیم که این عدد در ابتدای برنامه تقریبا ۲٫ ۱ کیلوگرم بوده است. وی اضافه کرد: در این برنامه باید شاهد ارتقای ۳۵-۳۰ درصدی بهره‌وری آب کشاورزی باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امر زراعت با اشاره به مصرف سالانه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع کود در کشور گفت: از این میزان ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع کودهای شیمیایی، حدود ۹۰۰-۸۵۰ هزار تن انواع کودهای آلی و مابقی آن که حدود ۱۶۰ هزار تن است، انواع کودهای میکرو مثل کود آهن، کود روی و انواع کودهای مایع و مکمل مثل کلسیم است.

** چهار اولویت معدنی در دولت دوازدهم
هفته گذشته «مهدی کرباسیان» رئیس هیات عامل ایمیدرو، چهار اولویت معدنی در دولت دوازدهم را بیان کرد و گفت: اولین و مهم‌ترین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است. در این میان، باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد. البته ما باید ریسک‌های بخش اکتشاف را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: اولویت دوم، تقویت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است. در دولت یازدهم، سرمایه این صندوق از ۱۰ میلیارد به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافت اما این سرمایه کافی نیست و در بودجه سال ۹۷ پیشنهاد دادیم حتما صندوق‌های حمایتی مورد حمایت ویژه قرار بگیرند. صندوق بیمه معدن، افزایش سرمایه آن به ۵۰۰ میلیون دلار (۱۵۰۰ میلیارد تومان) طی ۵ سال است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو «اصلاح ساختاری در نهادهای معدنی و رفع موازی‌کاری‌ها» را سومین اولویت بخش معدن در دولت دوازدهم بر شمرد و تصریح کرد: در این زمینه، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی باید تقویت شود و فعالیت‌های آن سرعت گیرد. همچنین ایمیدرو و وظایف آن تقویت شود و به بخش خصوصی نیز به‌عنوان همراه و همگام این سازمان، توجه ویژه‌ای شود.
وی درباره اولویت چهارم گفت: مسائل زیست محیطی، ایمنی و سایر مسائل ملی مرتبط با بخش معدن، با همگرایی سازمان‌های مرتبط باید مرتفع شود.

**افزایش ۱۰ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به چین
براساس اعلام گمرک ایران، ارزش صادرات غیرنفتی با کاهش پنج درصدی و واردات با افزایش ۱۶ درصدی نسبت به پنج ماهه سال گذشته همراه بوده است. بر اساس آمار، تجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری، حجم تجارت خارجی ایران در سال جاری تا ابتدای شهریور ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵٫۳۴ درصد افزایش یافته است.
در پنج ماهه اول سال جاری تشریفات گمرکی ۶۲ میلیون و ۲۶۶ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماما به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۴۸ میلیون و ۴۱ هزار تن سهم واردات و ۱۴ میلیون و ۲۲۵ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.
مجموع ارزش صادرات و واردات ایران در مدت یادشده به ۳۶ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار رسید که این رقم ۵٫۳۴ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است، چراکه مجموع تجارت خارجی ایران در پنج ماهه نخست سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۷۷۸ میلیون دلار بود. در پنج ماهه اول سال جاری به میزان ۱۹ میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۶٫۴۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این رقم در ماه گذشته ۲۳٫۹۷ درصد بود و عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به خودرو و قطعات منفصله خودرو، کالاهای سرمایه‌ای و برخی کالاهای اساسی مربوط می‌شود.
همچنین در مدت یاد شده متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و ۳۶۷ دلار افزایش یافت که در مقایسه با سال گذشته ۸٫۸۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد و در این مدت شاهد افزایش صادرات پنج کشور عمده طرف معامله با ایران هم بوده‌ایم؛ مجموع صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه اول سال جاری به ۱۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۴٫۹۵ درصد کاهش داشته است؛ این رقم در ماه گذشته ۹٫۵۴ درصد بود.
در مجموع وضعیت بهتری در بخش صادرات غیرنفتی نسبت به چهارماهه اول سال جاری حاکم شده به نحوی که صادرات کالاهای ایرانی به چین در پنج ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

** رشد ۱۴ درصدی حمل بار توسط شرکت راه آهن
«سعید رسولی» عضو هیئت‌مدیره شرکت راه‌آهن با بیان اینکه باید بر اساس برنامه ششم در سال ۱۴۰۰ به رقم ۲۰۳۵ میلیارد تُن تَنکیلومتر (مجموع تن کیلومتر و نفر کیلومتر) دست‌یابیم، گفت: برای رسیدن به این هدف ۸۳ هزار میلیارد تومان برآورد میزان سرمایه‌گذاری شده است. در سند تفصیلی برنامه ششم و طبق مصوبه مجلس مبنی بر افزایش حمل بار ریلی به ۳۰ و سهم حمل مسافر به ۲۰ درصد باید در سال ۹۶ حجم جابجایی کالا از طریق ریل به ۶۲ میلیون تن برسد درحالی‌که طی سال ۹۵ این رقم بالغ‌بر ۴۰٫۲ میلیون تن بوده است.
عضو هیئت‌مدیره شرکت راه‌آهن با بیان اینکه «ما امروز به رشد ۱۴ درصدی حمل بار رسیده‌ایم» گفت: سهم ریل از حمل‌ونقل زمینی با توجه به اینکه راه‌آهن در همه جای کشور دارای خط و شبکه و ایستگاه نیست از سال ۸۵ تا ۹۲ یک روند نزولی داشته است اما از سال ۹۲ با تلاش‌های انجام‌شده روند رشد را در پیش گرفته است.
رسولی با اشاره به توسعه قطارهای گردشگری گفت: ۵۰ تور گردشگری خارجی از سال ۹۳ تا الآن از طریق راه‌آهن انجام‌شده است که این پیام صلح و امنیت است.

پژوهشم**۴۵۸**۱۶۰۱**خبرنگار: محمد ستاری**انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.انتهای پیام /*