خانه / Uncategorized / اشتغالزایی برای 400 نفر با اجرای طرح برداشت کتیرا در فریدن

اشتغالزایی برای 400 نفر با اجرای طرح برداشت کتیرا در فریدنحسین کرکوندی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در سال جاری هشت سامانه عرفی به مساحتی بالغ بر 2 هزار و 700 هکتار مورد بهره برداری قرار گرفته است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدن افزود: در سال جاری مراتع روستاهای قفر، طرار، نیلاب، گنجه، بادجان، ننادگان، نیلاب و شهر دامنه این شهرستان جهت برداشت دو گونه کتیرای خرمنی و مفتولی با اولویت انعقاد قرار داد با شوراهای اسلامی مورد بهره برداری کتیرا قرار گرفته است.
کرکوندی افزود: پیش بینی می شود بیش از 30 هزار کیلوگرم کتیرا در دو نوع مفتولی و خرمنی به ارزش 2 میلیارد و 600 میلیون تومان برداشت شود.
وی با بیان این که به طور متوسط در هر هکتار حدود یک هزار بوته گون 5 سال به بالا وجود دارد، اظهار کرد: هر 10 هکتار گون‌زار برای یک نفر به مدت 3 ماه اشتغالزایی دارد و هر بوته به طور متوسط 50 گرم کتیرا می دهد.
وی با بیان این که کتیرا استحصالی بسته به نوع خرمنی و مفتولی و نیز نوسانات بازار و وجود دلالان کیلویی 80 تا 140 هزار تومان از بهره برداران خریداری می شود، افزود: هر یک کیلوگرم کتیرای مفتولی در بازار به قیمت140 هزار تومان و هر کیلو کتیرای خرمنی به قیمت 70 تا 90 هزار تومان به فروش می رسد.
وی همچنین در خصوص تدابیر و مراقبت های لازم برای حفاظت ازعرصه ها گفت: بهره برداری غیرقانونی کتیرا از عرصه های ملی و منابع طبیعی قاچاق محسوب شده و از طریق مراجع قضایی قابل پیگیری است.
وی افزود: بهره برداری از گون امری فنی و اجتناب ناپذیر است بنابراین لازم است چند سال یکبار بهره برداری صورت پذیرد در غیر اینصورت منجر به فرسودگی بوته و خشک شدن تدریجی به دلیل شیوع امراض، آفات، پیداش کرم ساقه خوار و مرگ بوته ها می شود.
رئیس منابع طبیعی فریدن همچنین در باره وقوع آتش سوزی در مراتع این منطقه گفت: اکثر آتش سوزی هایی که در عرصه های منابع طبیعی اتفاق می افتد عمدی است که امیدواریم با همکاری و هوشیاری بهره برداران، مردم، مسئولان و همیاران افتخاری طبیعت و نیز با عنایت به ارزش اقتصادی این نعمت های خدادادی به این باور برسیم که مرگ هر بوته سبز مرگ ما انسان هاست .
به گزارش ایرنا تاکنون 15 سامانه عرفی در فریدن جهت طرح بهره برداری از محصولات فرعی مرتعی (کتیرا) وجود دارد که تاکنون 8 سامانه آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
شهرستان فریدن، با جمعیتی بیش از 49 هزار نفر در 140 کیلومتری غرب استان واقع است.
9861 / 6022 خبرنگار: فاطمه زمانی – انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


درباره gohari