قاسم حقانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توسعه و کشت گیاهان دارویی راهبردی مناسب برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار، افزایش تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی بشمار می رود که با توجه به ظرفیت و پتانسیل های موجود در مراتع استان تهران طرح توسعه و کشت گیاهان دارویی به جد دنبال می شود که بر همین اساس امسال طبق برنامه ریزی بعمل آمده قرار است ۴۶۴ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان زیر کشت گیاهان دارویی قرار می گیرد که هزینه اجرای این پروژه ۱۳ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال برآورد شده است.
وی گیاهان دارویی را از منابع بسیار ارزشمند در گستره وسیع عرصه های منابع طبیعی دانست و در همین ارتباط اظهار داشت: از آنجایی که گیاهان دارویی نقش مهمی در سلامت جامعه، اشتغال زایی و صادرات غیرنفتی دارند و همچنین در صنایع دارویی، آرایشی-بهداشتی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرند از ارزش بالایی برخوردار هستند که از اینرو در تلاش هستیم تا بهره وری اقتصادی کشت این نوع گیاهان را در سطح استان افزایش دهیم.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در ادامه به اقدامات انجام شده برای اجرایی شدن طرح کشت گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: برای عملیاتی شدن توسعه و کشت گیاهان دارویی اقداماتی از قبیل شناسایی گیاهان دارویی استان، تهیه نقشه پراکنش در سطح استان، تهیه نقشه امکان توسعه گیاهان دارویی به تفکیک شهرستان و بررسی و در نظر گرفتن مراحل کاشت تا فرآوری و بازاریابی انجام گرفته که این اقدامات بعنوان نقشه راه برای اجرای طرح توسعه و کشت گیاهان دارویی تلقی می شود.
وی تاکید کرد: براساس سیاست های ابلاغی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بایستی سالانه ۲۰ درصد از سطح نهالستان ها به کشت گیاهان دارویی اختصاص یابد و باتوجه به اهمیت موضوع همه ساله سیاست های حفاظت، احیاء، توسعه، بهره برداری و صادرات محصولات فرعی جنگل و مرتع (غیرچوبی) و گیاهان دارویی تدوین و برای اجرا به استان های کشور ابلاغ می شود.
مراتع استان تهران دارای وسعتی بیش از ۹۱۹ هزار هکتار است که مهمترین گیاهان دارویی استان شامل گونه های آویشن، باریجه، گل محمدی، بومادران، خارشتر، کاسنی، علف مار(گلجی) و …است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: سید جواد آل داود**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/۷۲۴۳/۱۷۳۵//۱۳۴۸انتهای پیام /*