به گزارش خبرنگار ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز شنبه در همایش مسئولیت اجتماعی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمانشاه برگزار شد، گفت: شهروندان نمی توانند نسبت به مشکلات و آسیب های به وجود آمده برای هم نوع خود در جامعه غفلت کنند.
وی به رشد برخی آسیب های اجتماعی در کشور اشاره کرد و گفت: اعتیاد، طلاق، بزهکاری و حاشیه نشینی به دلیل نابرابری ها و قرارگیری در موقعیت های نامناسب ایجاد می شود.
محسنی بندپی، از اعتیاد به عنوان مهم ترین آسیب های اورژانسی یاد کرد و افزود: هم اکنون چهار و نیم درصد افرادی که در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال قرار دارند، درگیر معضل اعتیاد هستند.

**طراحی برنامه های ویژه برای کاهش طلاق
محسنی بندپی، از طلاق به عنوان یکی دیگر از معضلات اجتماعی یاد کرد و گفت: بهزیستی برای کاهش آمار طلاق از هیچ کوششی دریغ نمی ورزد.
وی به راه اندازی مرکز جامع خدمات بهزیستی با هدف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: تدابیر لازم برای ثبت الکترونیکی طلاق در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به نرخ بالای طلاق در برخی استان ها اظهار کرد: برنامه های ویژه ای برای کاهش طلاق در کرمانشاه طراحی شده که بزودی پیاده می شود.
محسنی بندپی، از طلاق به عنوان آسیبی جدی برای زنان یاد کرد و گفت: طلاق نه تنها موجب مشکلات روحی و روانی برای فرد می شود بلکه موجب افزایش زنان سرپرست خانوار می شود، ناگفته نماند که ۴۷ درصد طلاق ها در پنج سال اول زندگی زوجین رخ می دهد.

**افزایش سه و چهار برابری مستمری مددجویان
محسنی بندپی، به اقدام های دیگر بهزیستی در دوران دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: گسترش خدمات اجتماعی در سراسر کشور همواره یکی از تاکیدهای دکتر روحانی است که در این بین می توان به افزایش سه و چهار برابری مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در این دولت اشاره کرد.
وی از پنج برابرشدن مستمری مددجویان تا پایان برنامه ششم توسعه به عنوان یکی دیگر از وعده های رییس جمهوری یاد کرد.

**راه اندازی ۱۵۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور
رییس سازمان بهزیستی از راه اندازی ۱۵۰ مرکز اورژانس اجتماعی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی تا پایان امسال در سراسر کشور خبر داد.
وی از راه اندازی و فعالیت اورژانس های اجتماعی و مرکز فوریت های اجتماعی به عنوان دستاورد دیگر دولت تدبیر و امید یاد کرد و گفت: بازخورد فعالیت این مراکز آنقدر مهم است که توانسته در سال گذشته از پنج هزار مورد خودکشی در کشور جلوگیری کند.
به گفته وی، در راستای توسعه این مراکز در کرمانشاه تلاش ویژه ای شده به گونه ای که اکنون ۱۰ شهر استان دارای مراکز اورژانس اجتماعی هستند.
در سفر یک روزه رییس سازمان بهزیستی به کرمانشاه، مرکز اجتماع درمان مدار(تی.سی) مرکز خیریه توانبخشی شبانه روزی سالمندان زن، مرکز اختلالات بلع و دهان و کمپ ترک اعتیاد بانوان این استان افتتاح شد.
۸۰۶۶/۷۴۶۰ خبرنگار:زهره کریم زاده ** انتشاردهنده:علی مولویانتهای پیام /*