به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «حمیدرضا جانباز» تامین و توزیع آب شرب را اصلی‌ترین وظیفه شرکت‌های آب و فاضلاب اعلام کرد و افزود:‌ با وجود اینکه همواره تلاش شده تا بهترین خدمات به صورت پیوسته به مشترکان ارایه شود، در سال های گذشته شاهد بروز خشکسالی‌های متوالی در سطح کشور بوده‌ایم که این امر در کنار برداشت‌های بی‌رویه‌ای که از منابع آب صورت می‌پذیرد، تامین آب شرب را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.
وی بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای به حداقل رساندن آثار این خشکسالی در حوزه تامین و توزیع آب تاکید کرد و افزود: در این راستا ستادهای مدیریت بحران در سطوح مختلف به طور جدی و هدفمند تشکیل شده و به صورت مستمر به برنامه‌ریزی و اجرای پروژهای اضطراری تامین آب در محورهای مدیریت تقاضا و مصرف آب، افزایش ظرفیت تامین و انتقال آب، بهبود کیفیت آب شرب و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب می‌پردازد.
جانباز ادامه داد:‌ در این ستادها که به صورت بسیار منظم و منسجم تشکیل می‌شود، برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله با تنش آبی به نحوی صورت می‌پذیرد که نیاز آبی و پروژه‌های اضطراری تأمین و توزیع آب برای حداقل دو سال مشخص و اجرا شده و ضمن اجرای این پروژه‌های اضطراری، با اجرای پروژهای میان‌مدت و درازمدت، تنش آب شرب به حداقل رسیده است و امکان ارائه خدمات آبرسانی پایدار فراهم می شود.

** افزایش دو تا سه درصدی تقاضای آب شرب برای سال آینده
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به پیش‌بینی‌های مجموعه در قبال افزایش میزان مصرف آب در سال آینده اشاره کرد و گفت:‌ هر ساله به دلیل رشد جمعیت، افزایش تعداد انشعابات آب و توسعه شهرها، نیاز به تامین آب شرب افزایش می‌یابد.
وی اضافه کرد: بنابراین افزایش سالیانه تقاضای آب شرب به میزان ۲ تا سه درصد مورد انتظار است. البته باید این مورد را در نظر گرفت که هر ساله بخشی از ظرفیت تامین آب شرب در اثر تدوام خشکسالی و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب، کاهش یافته و با مدیریت صحیح و نظارت مستمر، جایگزینی آن‌ها صورت می‌پذیرد.

** عبور از پیک مصرف آب تابستان با حداقل مشکل
جانباز همچنین به تشریح وضعیت تامین آب شرب شهرها و روستاها در پیک تابستان امسال پرداخت و افزود:‌ در تابستان امسال ۲۸۹ شهر کشور در معرض تنش آبی قرار داشتند، بدان معنی که ظرفیت تأمین آب و میزان نیاز آبی در نقطه سربه سر قرار می‌گرفت و در ساعات اوج مصرف، با کمبودی بالغ بر ۸٫۵ درصد نسبت به نیاز آبی مواجه بودیم که با اجرای پروژه‌های مقابله با خشکسالی و همکاری مشترکان، با حداقل مشکل از پیک مصرف آب عبور کردیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در تکمیل این بخش از سخنان خود، یادآور شد:‌ در تابستان سال گذشته، تعداد شهرهای در معرض تنش آبی بالغ بر ۳۰۱ شهر و میزان کمبود نسبت به نیاز آبی نیز ۸٫۶ درصد بود، در حالیکه در این مدت شاهد رشد بازار آب و افزایش جمعیت نیز بوده‌ایم.
جانباز ادامه داد:‌ براساس ارزیابی صورت گرفته در تابستان سال ۱۳۹۴، تعداد ۵۴۷ شهر با کمبود ۲۳٫۵ درصدی آب مواجه بودند که با برنامه‌ریزی، جهت‌دهی صحیح، نظارت، ارزیابی مستمر و تمرکز فعالیت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب در محورهای مدیریت تقاضا و مصرف آب، افزایش ظرفیت تامین و انتقال آب، بهبود کیفیت آب شرب و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب، شاهد بهبود چشمگیر وضعیت تنش آب شرب در کشور بوده‌ایم.
وی تصریح کرد: در بخش روستایی نیز با اجرای طرح ملی مجتمع‌های آبرسانی روستایی، تعداد روستاهایی که توسط تانکرهای آبرسانی سیار تامین آب می‌شوند، از شش هزار و ۱۱ روستا به پنج هزار و ۳۸۲ روستا کاهش یافته است که امیدواریم با تداوم این طرح، شاهد کمتر شدن این تعداد در سال‌های آتی باشیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه در تابستان سال جاری میانگین حداکثر دمای کشور نسبت به میانگین درازمدت در حدود یک تا ۱٫۵ درجه سانتیگراد افزایش یافت، عنوان کرد:‌ از طرفی ما امسال شاهد افزایش طول مدت حداکثر دمای روزانه و همچنین افزایش حداقل دمای شبانه بودیم که این عوامل در کنار رشد بازار آب، سبب افزایش تولید و مصرف آب می‌شود.

** رشد ۱٫۷ درصدی تولید آب در سطح کشور
جانباز درباره طرح‌های جدید آبرسانی بیان کرد: اجرای طرح‌های اضطراری تامین آب شرب و همچنین پروژه‌های آبرسانی به شهرها، ظرفیت تولید آب را افزایش می‌دهد، در چنین شرایطی و در دو ماهه اول فصل تابستان شاهد رشدی در حدود ۱٫۷ درصدی تولید آب در سطح کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده‌ایم.
وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ در غالب استان‌های کشور به غیر از لرستان، مازندران، کرمان، خراسان شمالی، تهران، کرمانشاه و همدان شاهد افزایش تولید آب در دو ماهه اول فصل تابستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.
به گزارش ایرنا، حجم بارش‌های کشور در حوضه‌های آبریز اصلی کشور از ابتدای مهرماه پارسال تا امروز (یکشنبه) به ۲۲۹ میلی‌متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته است.
برای جبران این خشکسالی ها و تامین پایدار آب شرب در مناطق شهری، ۱۸ طرح تامین آب با اعتباری حدود پنج هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال در هفته دولت به بهره برداری رسید.
عملیات اجرایی این طرح ها شامل حفر و تجهیز ۸۲ حلقه چاه، ساخت ۲ واحد تصفیه خانه آب به ظرفیت سه هزار و ۸۷۰ متر مکعب در روز و ۲ واحد سامانه نمک زدایی به ظرفیت سه هزار و ۸۰۰ متر مکعب در روز، ایجاد ۱۶۷ هزار متر مکعب مخزن ذخیره و ۱۰ ایستگاه پمپاژ و ساخت ۲۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹**۱۵۶۱ **خبرنگار: اسماعیل داودی*انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*