به گزارش ایرنا، دفع غیراصولی و غیر بهداشتی حجم عظیم زباله های شهری معضلات جبران ناپذیر زیست محیطی را بدنبال خواهد داشت و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.
فرایند تولید زباله که خود ناشی از فعالیت انسان شهرنشین مصرف‌کننده بوده و هر روز نیز او را به مصرف بیشتر ترغیب می‌کنند جزء لاینفک زندگی بشر امروز شده است.
تولید آلاینده های مختلف زباله که هر روز بر تعداد و تنوع آنها افزوده می شود سبب شده این زباله ها همراه مقادیر زیاد مواد زاید که به اشکال جامد، نیمه جامد، مایع و گاز است خسارت زیادی به منابع آب، خاک و هوا وارد کند.
استفاده از ۴۸ هزار ماده شیمیایی در زندگی روزمره که تاکنون تنها خاصیت سرطانزایی ۵۰۰ نوع آن به اثبات رسیده نوعی تهدید جدی برای محیط زیست و سلامت انسان به شمار می رود.
افراد جامعه باید به این باور برسند که علاوه بر رعایت موازین بهداشت فردی ملزم به حفظ بهداشت محیط پیرامون خود نیز هستند زیرا در صورت عدم رعایت این موضوع سلامت آنها و سلامت سایر افراد جامعه در معرض تهدید جدی قرار خواهد گرفت.
در همین راستا دفع زباله به شیوه اصولی و صحیح در بسیاری مناطق شهری و روستایی بمنظور حفظ و ارتقای سلامت جامعه از سوی شهروندان لازم و ضروری است.
معاون فنی اجرایی سازمان بازیافت شهرداری سنندج روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: از ۳۸۰ تن زباله تولیدی در سنندج ۱۸۰ تن به صورت مستقیم بازیافت می شود و مابقی به محل دفن پسماندها (لندفیل) منتقل می شود.
سامان شریعتی اظهارکرد: ۴۰ درصد زباله های تولیدی سطح شهر در محل لندفیل پوشش می داده می شود و مابقی پس از فرایند تفکیک به کودکمپوست تبدیل می شود. ۴۰ درصد کمپوست مواد الی و ۶۰ درصد دفن و تفکیک می شود.
وی با اشاره به اینکه هر انسان شهری روزانه نیم کیلوگرم زباله تولید می‌کند که بیش از یک‌ سوم آن قابل تبدیل به کمپوست است گفت: اجرای طرح تفکیک از مبدا منجر به کاهش حجم پسماندها و تفکیک پسماندهای خشک و تر می شود.
وی اظهارکرد: با بکار بستن امکانات عملی و علمی دفع پسماندها می توان طی فرآیندهایی زباله های تر را به مواد تقویت کننده خاک یا کود (کمپوست ) تبدیل کرد که سرشار از مواد آلی و عناصر مورد نیاز گیاه است.
به گفته وی با مصرف کمپوست می‌توان تا ۷۰ درصد در مصرف کودهای شیمیایی صرفه‌جویی کرد.
وی طرح تفکیک از مبدا زباله اصولی ترین روش برای صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی، کاهش حجم زباله ها، صرفه جویی در زمان، کاهش تعداد خودروها و نیروی انسانی برای جمع آوری و حمل زباله را از مزایای طرح تفکیک از مبدا بیان کرد.
معاون فنی اجرایی سازمان بازیافت شهرداری سنندج افزود: طرح تفکیک از مبدا زباله بهترین روش برای حفظ و صیانت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آسیب رساندن به محیط زیست می شود.
شریعتی با اشاره به اینکه تفکیک از مبدا زباله بهترین راهکار برای جلوگیری از اتلاف منابع و کاهش انرژی است گفت: شهرداری در راستای نهادنیه کردن فرهنگ تفکیک از مبدا آموزش دوره ای و مداوم در محلات مختلف شهر در فصول مختلف سال برگزار می کند.
وی استفاده از منابع ملی و سرمایه ای به صورت بازیافتی و برگشت مجدد به چرخه تولید حفظ محیط زیست، کم حجم سازی زباله ها و کاهش آلودگی ناشی از آلاینده های محیط زیست انواع پلیمر و پت دستاورد مهم تفکیک از مبدا عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه با مشارکت ngo ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی و دعوت بخش مشارکت سازمان شهرداری آماده اجرای طرح تفکیک از مبدا در نقاط شهری است افزود: هم اکنون این طرح به صورت پایلوت در محلات تکیه و چمن، شهرک نور و غفور سنندج در حال اجراست.
وی افزود: سازمان بازیافت سنندج هم اکنون در حال مذاکره و انجام تشریفات قانونی برای واگذاری امورات تفکیک از مبدا به متقاضیان و پیشنهاد دهندگان سرمایه گذاری در سطح سایر نقاط شهر است.
وی با بیان اینکه تفکیک ضایعات خشک در مقصد کاهش حجم زباله ها، جلوگیری از تخریب محیط زیست افزایش بهره بیشتر از منابع طبیعی می شود اظهارکرد: هم اکنون در ۲ نقطه سطح شهر سنندج تفکیک زباله انجام می شود، در یک مرحله تفکیک زباله در کارخانه و دیگری در محل دفن انجام می شود.
شریعتی ادامه داد: با بهره مندی از سرمایه گذاران بخش خصوصی بدون ایجاد رابطه استخدامی برای مجموعه شهرداری و ایجاد تعهدات بلند مدت در این خصوص حداقل ۲۲ نفر نیرو به صورت مستقیم و ۵۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی شده است.
به گفته وی، اجرای طرح تفکیک از مبدا و تحویل ضایعات خشک به مراکز جمع آوری دارای مجوز از سازمان اساسی ترین گام در راستای جلوگیری از سودجویان و متخلفین است و تمایل سرمایه گذاران برای ادامه طرح و استفاده از روش های های نوین و فناوری های جدید را افزایش می دهد.
معاون فنی اجرایی سازمان بازیافت شهرداری سنندج نهادینه کردن فرهنگ تفکیک از مبدا زباله را مرهون آموزش و فرهنگسازی در جامعه دانست و افزود: طرح تفکیک از مبدا با همکاری سرمایه گذاری بخش خصوصی، نظارت کارشناسان شهرداری و صاحب نظران امورات فرهنگی همزمان با اجرا به شهروندان آموزش داده می شود.
وی در زمینه زباله های ویژه عفونی، صنعتی و کشاورزی طبق ماده ۷ قانون مدیریت پسماند گفت: زباله های ویژه پس از بی خطر سازی و تبدیل این نوع زباله ها به زباله های عادی دفن می شود.
وی افزود: فرایند بی خطرسازی زباله ها با نظارت ادارات و طرح ذیصلاح و بسته بندی برای دفع به محل دفن پسماندهای شهری منتقل می شود و از طریق سازمان بازیافت سنندج دفن می شود.
به گفته وی؛ فرایند دفن با کنترل ناظرین و بر اساس نوع زباله انجام پوشش خاص در صورت نیاز با خاک و نخاله پوشش نهایی انجام می شود.
وی زباله های غیرقابل بازیافت شامل خاکروبه، تخاله ها و تفاله های غیر بهداشتی مانند پوشاک بچه دانست و افزود: مابقی زباله های خشک مانند کاغذ، روزنامه، قوطی، پلاسیتک و نایلون قابل بازیافت است.
وی اصلاح الگوی مصرف و بازیافت بهداشتی زباله را ۲ اصل مهم برای کاهش آلودگی محیط زیست دانست و افزود: بازیافت گامی حیاتی برای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست است.
وی اظهارکرد: آلودگی منابع آب، خاک و هوا با نشت شیرابه فلزات سنگین گاز و بخارهای متصاعد شده از انواع زباله و بوی متعفن ناشی از آلودگی های میکروبی عامل تکثیر آلودگی و بیماری ها در محیط است.
وی ایجاد مکان دفن بهداشتی برابر با معیارهای و استاندردهای محیط زیستی توسعه کارخانه بیوکمپوست، اجرای طرح مکانیزاسیون جمع آوری پسماند های شهری، استفاده از فناوری ها، دانش و تکنولوژِی روز در دفن زباله و عقد قرارداد سرمایه گذاری با اشخاص حقیقی و حقوقی در این رابطه مهم ترین نیاز سازمان بازیافت سنندج دانست.
وی اظهارکرد: بهسازی و ساماندهی محل دفن فعلی بمنظور کاهش آلودگی ضروری است و برای اجرای پروژه های مورد نظر حداقل ۵۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است.
شریعتی با اشاره به اینکه شهرداری و سازمان های تابعه نهادهای عمومی غیر دولتی غیر انتفاعی از منابع بودجه ملی و استانی بهره بسیار اندکی برخوردارند گفت: تامین مبالغ مورد نیاز شهرداری تنها با دریافت عوارض و بهای خدمات در موعد مقرر و سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده از تسهیلات بانکی با بهره کم امکانپذیر است.
وی با اشاره به اینکه هزینه خدمات شهری، عدم همکاری شهروندان در پرداخت بهای خدمات مدیریت پسماند طبق ماده هشت قانون مدیریت پسماندها سبب تخریب و وقفه در اجرای پروژه ها و طرح های مورد نظر سازمان می شود افزود:در همین راستا اجرای پروژه ها مستلزم تامین منابع مالی و اعتباری مورد نیاز است.
شهر سنندج با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت مرکز استان کردستان بوده و یه سه ناحیه شهرداری تقسیم شده است.
خبرنگار: شیوا اردلان منش/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی
۷۳۵۲/ ۳۰۲۰انتهای پیام /*