به گزارش خبرنگار ایرنا علیرضا ملک زاده روز یکشنبه در همایش خوشه های طلایی گندم که مناسبت رکوردداری شوش در تولید گندم در تالار نیاش این شهر برگزار شد افزود:
این میزان گندم از سطح ۸۰ هزار هکتار مزارع این شهرستان برداشت شد.
وی اظهار داشت:شهرستان شوش ۳ درصد گندم کشور را تولید می کند ضمن اینکه ۱۸ درصد گندم تولید استان خوزستان در شوش کشت و تولید می شود.
ملک زاده مهمترین برنامه های سال زراعی جدید ( ۹۷-۹۶ ) در شهرستان شوش را افزایش تولید با اجرای طرح های کشاورزی حفاظتی ، خاک ورزی و استفاده از شیوه های نوین کشت بر شمرد و گفت:سالانه حدود ۲ میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی در شوش تولید می شود که این میزان همچنان رو به افزایش است.
وی اظهار داشت: ۱۴ درصد تولیدات کشاورزی استان خوزستان در شهرستان شوش تولید می شود ضمن اینکه شهرستان شوش در تولید ملی نیز سهمی معادل ۱،۷ درصد است.
شهرستان شوش با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به عنوان یکی از قطب های شاخص کشاورزی کشور به شمار می رود که نقش مهمی در تولید گندم ، ذرت دانه ای ، چغندر قند پاییزه و دانه های روغنی دارد.
در شهرستان شوش ۱۶۰ هزار و ۷۰۰ هکتار زمین قابل کشت وجود دارد ضمن اینکه سطح باغ های این شهرستان نیز ۹۷۶ هکتار است.
کل زمین های کشاورزی آبی شهرستان شوش ۱۲۰ هزار هکتار بوده که ۶۰ هزار هکتار آن زیر شبکه های آبیاری دز ، اوان ، کرخه و شاوور بوده و ۲۹ هزار هکتار به وسیله چاه و ۲۹ هزار هکتار به وسیله پمپاژ از رودخانه آبیاری می شوند.
۶۰۶۸
خبرنگار:محمدعلی فریدپناهانتهای پیام /*