به گزارش ایرنا، سردار اسکندر مومنی روز جمعه پس از بازدید از کشفیات جدید کالای قاچاق فرماندهی انتظامی هرمزگان در جمع خبرنگاران افزود: پرونده های با ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان در این مدت ۵۷ درصد بیشتر شده که نشان از تمرکز نیروی انتظامی بر باندهای بزرگ و قاچاق سازمان یافته است.
وی ادامه داد: نیروی انتظامی هرمزگان در چند روز گذشته، ۳۶۰ میلیارد ریال کالای قاچاق کشف کرده که یک مرحله آن کشف ۲۳ کانتینر پارچه قاچاق به ارزش ۲۳۰ میلیارد ریال بود که با این کشفیات مجموع کالای قاچاق کشف شده امسال توسط نیروی انتظامی این استان به دو هزار میلیارد ریال رسید.
وی یادآور شد: با توجه به کشفیات بالای یاد شده، مشخص نیست تاکنون چه مقدار کالای کشف نشده در بازار توزیع شده است.
به گفته سردار مومنی در برخی پرونده ها رد پای تبانی دیده می شود اما بیشتر کالاهای قاچاق از راه اظهارنامه های خلاف واقع و دور زدن قانون و کافی نبودن دستگاه های کنترل نظیر ایکس ری از مبادی رسمی کشور می شود.
جانشین فرمانده ناجا تمرکز بر باندهای بزرگ قاچاق کالا، کار اطلاعاتی و حضور در مبادی گمرکی را مهم ترین راهبردهای نیروی انتظامی در مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد.
وی در عین حال تصریح کرد: تناسب نداشتن مجازات و جرم و معدوم نشدن کالاهای قاچاق کشف شده از عوامل منفی در اثربخشی مبارزه با قاچاق کالاست.
سردار مومنی یادآور شد: در حاضر مقدار اندکی از کالاهای قاچاق کشف شده امحا می شود و بازگشت این کالاها به چرخه توزیع اثر منفی بر تولید و اقتصاد ملی و اشتغال خواهد داشت.
جانشین فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۳۵۱ تن مواد مخدر توسط نیروی انتظامی کشف شده که ۲۰۰ تن از این کشفیات در سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان بوده است.
وی ادامه داد: در استان هرمزگان نیز در سه ماهه اول امسال کشفیات مواد مخدر مقداری کاهش داشت اما در دو ماه بعدی آمار کشفیات افزایش یافت که با روند کنونی انتظار می رود مجموع کشفیات تا پایان سالجاری نسبت به سال گذشته بیشتر شود.
۲۰۹۴/۷۴۰۸ * خبرنگار: هومن محمد کرمی * انتشار: محمد جهانگیریانانتهای پیام /*