به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، واژه «استارتاپ» که در چند سال اخیر در میان مدیران و فعالان اقتصادی اعم از دولتی و خصوصی رواج یافته است، به کسب و کارهای نوپا اطلاق می شود که با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی و اینترنت و نوآوری های خیره کننده تواسنته اند ضمن کارآفرینی و اشتغالزایی، انحصار را در عرصه های مختلف بشکنند و به حاکمیت مطلق کسب و کارهای سنتی پایان دهند.
رد پای اینگونه فعالیت های نوین را می توان در پیدایش شرکت های پرداخت در عرصه بانکداری، تاکسی های اینترنتی در عرصه حمل و نقل و نیز فروشگاه های اینترنتی در حوزه عرضه کالا به مشتریان جست و جو کرد که اغلب ایجادکنندگان این نوع فعالیت ها جوانان خلاق و تحصیلکرده ای هستند که سعی کرده اند به جای ترک وطن، ایده های نوین خود را عملی کنند و به همین دلیل نهادهای حاکمیتی و نظارتی چاره ای جز تطبیق با شرایط جدید و ممزوج شدن کسب و کارهای سنتی و نوین نداشته اند.
امروز رشد استارتاپ های ایرانی در حوزه های مالی بر کسی پوشیده نیست ؛ حضور آنها در صنعت بانکداری و بازار سرمایه و موفقیت آنها در این عرصه ها سبب شده است تا به دنبال راهی برای ورود به صنعت بیمه باشند.
از سوی دیگر راه یافتن تکنولوژی های نوین به صنعت بیمه در اقصی نقاط جهان و پیدایش Insurance Tech نیز به این رویکرد کمک کرده است تا شرکت های بیمه ایرانی نیز به دنبال راهی برای استفاده از این ابزار برای توسعه بازارهای خود باشند.
«علیرضا بیانیان» مدیرعامل بیمه آرمان در نشست برنامه نویسی «بیمه تک» به خبرنگاران گفت: بنا داریم بخشی از چالش کنونی صنعت بیمه را با راهکارهایی که فناوری های نو ارایه می کند، رفع کنیم.
وی کاهش ریسک را مهمترین هدف شرکت های بیمه در کنار معرفی محصولات جدید عنوان کرد و گفت: امروز مخاطرات بسیاری در کمین هستند که به ظاهر دیده نمی شوند اما در زمان بروز مشکل، زیان مالی بسیاری بر جای می گذارند و از این رو یکی از وظایف تکنولوژی های نوین، نیازسنجی مداوم جامعه برای شناسایی این خطرات و ارایه محصولات بیمه مرتبط با ان است.
این مدیر صنعت بیمه یادآور شد: برای نمونه سال ها پیش بیمه نامه عیوب ساختمان و ارایه ضمانت نامه کیفیت ساختمان آغاز شد اما در اجرا ناکام ماند و از این رو در حوادث زلزله می بینیم که حتی گاهی ساختمان های نوساز نیز دچار مشکل می شوند.
بیانیان گفت: در حوزه بیمه عمر نیز مشکلات مشابهی وجود دارد؛ در حالی که باید بیمه نامه هر فرد متناسب با نیازها و خواسته های وی صادر شود، اما می بینیم که محصولات بیمه عمر در یک قالب معین و با کپی برداری از یک جدول به گروه های مختلف جامعه عرضه می شود و تناسبی با نیازهای هر فرد ندارد.
وی در پاسخ به اینکه ورود استارتاپ ها به صنعت بیمه سبب اعتراض کارگزاری ها و نمایندگی های فروش نمی شود، گفت: تجربه نشان داده که هر نوآوری با یکسری مقاومت رو به روست اما باید به جوانان امید داشته باشیم و بر مبنای ایده های آنها هدف گذاری کنیم.
بیانیان گفت که اگر کسب و کارهای نوین در صنعت بیمه شکل گیرد و منجر به رونق و توسعه این صنعت در کشور شود، به طور حتم بیمه مرکزی نیز از آن استقبال خواهد کرد.
وی با بیان اینکه رئیس کل بیمه مرکزی همواره از ایده های نو در این صنعت استقبال کرده است، گفت: برای نمونه از ابتدای مهر ماه قرار است برای همه بیمه نامه های شخص ثالث کد یکتا صادر و اطلاعات آنها در بیمه مرکزی تجمیع شود و به مرور بیمه نامه های کاغذی جای خود را کارت های الکترونیک خواهند داد.
وی تاکید کرد: این تصور که عده ای در بیمه مرکزی شمشیر به دست نشسته اند و با هر ایده نویی مقابله می کنند، صحیح نیست زیرا نمی توان جلوی تحول و نوآوری را گرفت.
وی در عین حال گفت: ممکن است ورود کسب و کارهای نوین به عرصه صدور بیمه نامه سبب بروز نگرانی در کارگزاری ها و نمایندگی های فروش شرکت های بیمه شود که انحصار در بازار را در اختیار دارند اما باید انحصار را شکست.
«مینا صدیق نوحی» قائم مقام بیمه آرمان نیز با یادآوری اینکه باید تکنولوژی های نوین را با صنعت بیمه تلفیق کنیم تا به ارزش افزوده بیشتر در این صنعت منجر شود، گفت: به نظر می رسد که فناوری های نو می تواند در چهار حوزه بازاریابی، صدور بیمه نامه، ارزیابی خسارت و مدیریت ریسک به کمک صنعت بیمه بشتابد.
وی توضیح داد: البته در این رویداد، اولویت به صدور بیمه نامه و ارزیابی و پرداخت خسارت داده شده است زیرا در شرایط کنونی فروش بیمه نامه از طریق کارگزاری ها و نمایندگی های صنعت بیمه انجام می شود.
صدیق نوحی گفت: هدف این است که بیمه نامه ها با نرخ مناسب تر ارایه و خسارت ها نیز بهتر ارزیابی شوند.
صدیق نوحی که پیش از این عضو هیات عامل بیمه مرکزی بوده است، به خبرنگاران توضیح داد که طبق قانون تاسیس بیمه مرکزی، این نهاد وظیفه هدایت و ارشاد و نظارت بر شرکت های بیمه و شبکه های فروش، کارگزاران و نمایندگی ها را بر عهده دارد ولی در عین حال موظف است به رشد و توسعه صنعت بیمه کمک کند.
وی گفت: می توان تلفیقی از روش های سنتی و جدید را در بازار بیمه به کار بست به نحوی که منافع هر دو قشر دیده شود و مقررات بر این مبنا تغییر و تطبیق یابد.
«هادی رئیس الذاکرین» عضو هیات مدیره بیمه آرمان نیز با تاکید بر اینکه جامعه اکنون در مرحله گذار از روش سنتی به نوین قرار دارد، گفت: اگر صنعت بیمه به عرصه تکنولوژی های نوین ورود نکند، راه را اشتباه رفته است و از این رو نیاز است که در برابر مقاومت ها ایستادگی کند و انحصارها را بشکند.
وی یادآور شد: چند سال پیش هم بانک ها با ظهور شرکت های پرداخت با مشکل رو به رو بودند و استارتاپ ها امکان فعالیت در حوزه های مالی را نداشتند اما اکنون می بینیم که بانک مرکزی متناسب با ظهور این کسب و کارها، مقررات خود را تغییر داده و اکنون از آنها حمایت می کند.
وی با یادآوری اینکه فروش بیمه نامه یکی از چالش های کنونی صنعت بیمه است، گفت: امروز بیمه نامه ها به سنتی ترین شکل ممکن به مشتریان عرضه می شود و هنوز بیمه نامه ها کاغذی است در حالی که می توان به سمت سیستم هوشمند و یکپارچه حرکت کرد.
بر این اساس قرار است نخستین ماراتن برنامه نویسی «بیمه تک» با همکاری بیمه آرمان و شرکت شتابدهنده فارابی از ۲۶ تا ۲۸ مهر ماه در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شود تا دانشجویان مستعد و کارآفرینان علاقه مند ضمن آشنایی با ظرفیت های بازار و فناوری های بیمه، ایده های خود را برای ظهور و بروز فناوری های نو در صنعت بیمه ارایه کنند.
«پوریا کندری» مدیرعامل شتابدهنده فارابی در نشستی که به همین منظور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اعلام که ۴۰ تیم ۳ تا ۵ نفره در این ماراتن شرکت می کنند و در پایان به تیم های اول تا سوم به ترتیب ۱۰۰ میلیون، ۵۰ میلیون ریال و ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی پرداخت می شود.
به گفته وی، این تیم ها همچنین این فرصت را خواهند داشت تا ایده های خود را با سرمایه گذاری بیمه آرمان توسعه دهند و به مرحله اجرا برسانند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**۲۰۲۵*۱۵۶۱**خبرنگار: لیلا جودی**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*