به گزارش ایرنا، جعفر عسگری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: لازم است روز ۲۵ آبان به نام ‘روز حماسه و ایثار اصفهان’ ثبت ملی شود اما تاکنون این کار صورت نگرفته است.
۲۵ آبان، روزی است که مردم اصفهان همزمان پیکر ۳۷۰ شهید عملیات محرم را تشییع و عصر همان روز نیز بزرگترین کاروان کمک های خود را به جبهه های جنگ ارسال کردند و در پی آن، امام خمینی(ره) در سخنانی اعلام کردند: شما در کجای دنیا می توانید جایی را مثل استان اصفهان پیدا کنید، همین چند روز پیش، فقط در شهر اصفهان حدود ۳۷۰ نفر شهید را تشییع کردند معذالک همین شهید داده ها و داغدیده ها، همچنان به خدمت خود به اسلام ادامه می دهند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه رسانه ها باید روحیه مطالبه گری را در هفته دفاع مقدس از زبان جامعه ایثارگر بازتاب دهند،خاطرنشان کرد: دیدار مستمر و سالیانه با مقام معظم رهبری، یکی از مطالبات جامعه ایثارگران استان اصفهان همزمان با روز ۲۵ آبان است.
عسگری گفت: تاکنون فیلم و سریال فاخر و ارزشمندی که بازگو کننده ایثار شهدا و حانبازان استان اصفهان باشد، ساخته نشده است.
وی همچنین با اشاره به برگزاری هزاران برنامه مردمی در هفته دفاع مقدس افزود:
برنامه های هفته دفاع مقدس با محوریت بیش از یکصد برنامه در مرکز و شهرستان های استان برگزار می شود.
وی اضافه کرد: رژه نیروهای مسلح، برگزاری نمایشگاه، یادواره شهدا، دیدار با خانواده شهدا، غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدا و نواختن زنگ مقاومت در مدارس از مهمترین این برنامه هاست.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه مردم ایران درس های زیادی از تکیه بر معنویت را در دوران دفاع مقدس آموختند، افزود: دشمن شناسی، دشمن ستیزی، جهاد در راه خدا و فعالیت با محوریت ولایت فقیه از ویژگی های دفاع مقدس محسوب می شود.
عسگری با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس امسال با ایام دهه اول محرم گفت: دفاع مقدس، دفاعی همه جانبه بود و همه سطوح و اقشار جامعه در آن حضور چشمگیر داشتند.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان هم گفت: هفته دفاع مقدس امسال با ماه محرم مقارن شده و با توجه به این تقارن و اینکه فرهنگ دفاع مقدس برگرفته از قیام امام حسین(ع) بوده است، بیشتر برنامه‌ها با این رویکرد برگزار می شود.
سردار مجتبی شیروانیان افزود: برنامه این هفته با محوریت شعار ‘من انقلابی‌ام’ از روز جمعه سی و یکم شهریور با رژه نیروهای مسلح ارتش، ناجا و بسیج مقابل گلستان شهدا آغاز می‌شود.
وی با اشاره به سخنرانی یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس پیش از خطبه‌های نماز جمعه اصفهان افزود: نمایشگاه هفته دفاع مقدس با رویکرد نرم افزاری و فرهنگی و با مسئولیت سپاه صاحب الزمان(عج) در میدان امام (ره) اصفهان برگزار می‌شود.
شیروانیان خاطرنشان کرد: نمایشگاهی از جنگ افزارهای خودی و غنیمتی دشمن در دوران دفاع مقدس نیز در مرکز بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان به نمایش گذاشته می شود.
وی گفت: دیدار با خانواده شهدا، تجلیل از شهدای مدافع حرم و غبارروبی از گلستان شهدای استان و برگزاری شب شعر و خاطره، جشنواره تئاتر استانی با موضوع دفاع مقدس از دیگر برنامه های این هفته است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان افزود: راویان دفاع مقدس در هیات‌های عزاداری محرم حضور خواهند داشت و بخشی از برنامه هیت ها به ارائه خاطرات اختصاص پیدا می کند.
سردار شیروانیان با بیان اینکه برگزاری یادمان شهدای گمنام استان از دیگر برنامه‌های این هفته است،گفت: بیش از ۳۷۰ شهید گمنام در استان اصفهان وجود دارد که در ۱۲۳ نقطه از استان ویژه برنامه هایی برای آنها برگزار می‌شود.
این نشست مطبوعاتی با حضور کمیته های ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس بمنظور اطلاع رسانی در باره برنامه های هفته دفاع مقدس در سالن جلسات صدا و سیمای مرکز اصفهان برگزار شد.
در این مراسم از خانواده شهید عبدالمهدی کاظمی از شهدای مدافع حرم با اهداء لوح یادبود تجلیل شد.
در این مراسم تعدادی از خبرنگاران رسانه های استان با امضای درخواستی از رهبر انقلاب اسلامی، خواستار ثبت روز ۲۵ آبان به نام «روز حماسه و ایثار اصفهان» در تقویم رسمی کشور شدند.
۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و آغاز هفته دفاع مقدس است.
ت ۷۱۵۰ /۶۰۲۷
خبرنگار: علی نعمانی* انتشار: شکراللهیانتهای پیام /*