به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از شادا، «محمد خزاعی» معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران که در راس هیاتی برای مذاکره و نهایی کردن قراردادهای اعتباری با اتریش و دانمارک به وین سفر کرده است ، با مقامات مختلف اقتصادی آن کشور ، شامل وزیر دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس کنترل بانک اتریش (OKB)دیدار کرد.
در این دیدارها «سید احمد عراقچی» معاونت ارزی بانک مرکزی و سفیر ایران نیز حضور داشتند و پیرامون راهکارهای گسترش روابط مالی، بانکی و سرمایه گذاری بین دو کشور گفت و گو کردند.
وزیر دارایی اتریش ضمن استقبال از حضور معاون وزیر امور اقتصادی دارایی ایران در اتریش و امضای قرارداد مالی یک میلیارد یورویی با اوبر بانک، از اینکه نخستین قرارداد در این سطح با اتریش نهایی و امضا می شود اظهار خوشوقتی کرد و آن را عاملی برای توسعه روابط فنی و اقتصادی و بانکی بین دو کشور دانست.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، در ملاقات با رئیس«کنترل بانک اتریش» و معاون وی، ضمن قدردانی از همکاری بسیار خوب آن بانک در ارائه پوشش های تضمینی به بانک های اتریش برای کار با ایران، بر ضرورت توسعه این همکاری ها تاکید و یاد آور شد که پس از لغو تحریمها، OKB اولین موسسه ای بود که ایران نسبت به تسویه معوقات بانک های ایرانی ناشی از عدم امکان نقل و انتقالات مالی به آن بانک اقدام و همکاریها و مذاکرات خود را از سر گرفت.
خزاعی همچنین با تشریح توافقات مالی اخیر و گسترش همکاری های سیستم بانکی ایران با بانک ها و اگزیم بانک های دنیا، تبلیغات و تهدیدات سخیف مقامات آمریکا و هم پیمانانشان را در روند رو به گسترش همکاری های اقتصادی و سیاسی کشورمان با نقاط مختلف جهان، بی اثر دانسته و با اشاره به توافقات اخیر با کشورهای بزرگ آسیایی و اروپایی، آن را نشانه عزم جدی ایران بر گسترش تعاملات بین المللی دانست.
در این دیدار عراقچی نیز، با توضیح سطح همکاری های بین بانکی دو کشور، نوع روابط را رو به جلو و خواستار همکاری های بیشتر بین دو کشور شد.
همچنین،علاوه بر امضای قرارداد یک میلیارد یورویی با اوبر بانک اتریش، در این سفر با تلاش و همکاری خوب بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری که منجر به نهایی شدن مذاکرات متون قرارداد مالی با دنسکه بانک دانمارک گردید، قراردادی به مبلغ اولیه ۵۰۰ میلیون یورو نیز با آن بانک با عاملیت ۱۰ بانک ایرانی امضا شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**۱۰۶۳*۱۳۶۸
مترجم: رفعت کرمی مهر*انتشار:خیراله شفیعیانتهای پیام /*