به‌گزارش سه شنبه تارنمای وزارت نیرو، «ستار محمودی» امروز در دیدار با «زهیر خربوطلی» در تهران افزود: ایران برای آموزش نیروی انسانی متخصص سوریه در صنعت آب و برق از قابلیت‌های بسیار خوبی برخوردار است که می‌تواند در تسریع روند بازسازی سازی سوریه به دست متخصصان سوری بسیار موثر باشد.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های ایران و شرکت‌های ایرانی در زمینه‌های تولید، توزیع و انتقال برق و تجهیزات نیروگاهی در منطقه بی‌نظیر است و بسیاری از تولیدات ما در این زمینه‌ها قابلیت رقابت با برندهای معتبر جهانی را دارد.
محمودی یادآوری کرد: در این نشست توافقنامه‌هایی در زمینه بازسازی و تعمیر تجهیزات نیروگاهی و البته تولید چند نیروگاه در سوریه امضا شد که می‌تواند به بازگشت سریع سوریه به شرایط عادی کمک کند.
«پیام وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران بازگرداندن روشنایی و نور به خانه‌های مردم است؛ در حالی که بسیاری از تروریست‌ها و حامیانشان در چند سال گذشته پیامی جز تاریکی و وحشت برای مردم سوریه نداشته‌اند.
وی تاکید کرد ایران در سخت‌ترین شرایط کنار مردم سوریه باقی ماند و در دوران پسابحران و بازسازی نیز مردم سوریه را تنها نمی گذارد.
به گزارش ایرنا، ایران و سوریه همواره در کنار روابط عمیق سیاسی،در زمینه اقتصادی نیز روابط گسترده ای دارند؛ این روابط فقط به تجارت کالا خلاصه نمی شود و صادرات خدمات فنی مهندسی (از جمله احداث نیروگاه) را نیز دربرمی گیرد.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران چندی پیش در مورد روابط تجاری ۲کشور گفت: در چهار ماه نخست پارسال، صادرات ایران به سوریه ۲۹ میلیون دلار بود که این رقم در مدت زمان مشابه امسال (تا پایان تیرماه) به ۵۸ میلیون دلار رسید.
«فرزاد پیلتن» افزود: ترکیبات آلی، مکمل‌های دارویی، شیرخشک، قطعات توربین بخار، دستگاه بیهوشی، شیرآلات، استریلیزه کننده‌های طبیعی و دستگاه‌های رادار از عمده‌ترین اقلام صادر شده به سوریه بودند.
با توجه به موفقیت های سوریه در جنگ با تروریست ها، نمایشگاه بین‌المللی بازرگانی دمشق ۶ سال متوقف شده بود، در مرداد و شهریورماه امسال در پایتخت این کشور برگزار شد.
ایران با پاویونی به وسعت ۶۰۰ مترمربع و حضور ۳۰ شرکت در این نمایشگاه حاضر شد.
نمایشگاه تخصصی با عنوان «بازسازی سوریه» نیز از بیست و هشتم شهریور تا اول مهرماه برگزار می شود که جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این نمایشگاه برنامه جامعی دارد.
بررسی های خبرنگار اقتصادی ایرنا نشان می دهد بر پایه آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران و سوریه از سال ۱۳۸۶ تا پایان پارسال همواره به سود ایران مثبت بوده است.
بررسی مبادلات تجاری تهران- دمشق در این دوره نشان می دهد در سال ۱۳۸۹ بالاترین میزان مبادلات ۲ کشور به ۵۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رسید که از این رقم سهم ایران ۹۴٫۶ درصد و بقیه مربوط به طرف سوری بود.
میزان صادرات ایران به سوریه در سال ۱۳۸۹، ۵۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ارزش واردات از این کشور ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار رقم خورد.
کمترین میزان مبادلات تجاری ایران و سوریه از سال ۱۳۸۶ تا پایان مهرماه امسال به سال ۱۳۹۳ مربوط می شود که ۱۰۹ میلیون و ۱۲۱ هزار دلار. ایران ۹۱٫۶ درصد از این مبادلات و سوریه بقیه را از آن خود ساخت.
صادرات ایران به سوریه در سال ۱۳۹۳ به ۹۹ میلیون و ۹۵۵ هزار دلار و واردات از این کشور به ۹ میلیون و ۱۶۶ هزار دلار رسید.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** ۹۱۸۹*۱۹۶۱* تنظیم: اسماعیل داودی** انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*