صباح زنگنه روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: اتفاقاتی که در میانمار رخ می دهد قابل تعبیر و احیانا قابل تحریف است لذا داشتن گزارش مستند از حوادث بسیار ضرورت می پیدا می کند. البته نباید فراموش کرد که در این گونه حوادث باید ناظر جایگاه جغرافیایی این اتفاقات هم بود.
زنگنه همچنین خاطرنشان کرد : میانمار با جمعیتی حدود ۵۰ میلیونی و۲ یا سه میلیون مسلمان، از یک طرف میان دو کشور بزرگ چین و روسیه و از طرف دیگر شبه قاره هند قرار گرفته است به همین علت این جایگاه آماده ایجاد یک کانون بحران مهمی خواهد بود و باید برای آن اقدامی شود تا مورد سوء استفاده گروه های تندرو قرار نگیرد.
وی ادامه داد: اگر چنین اتفاقی رخ دهد، کشتار در حد صد و یا هزار تن متوقف نخواهد شد و آنکه در نهایت متضرر خواهد شد قومیت ضعیف یعنی قومیت مسلمانان روهینیگایی خواهد بود.
به گزارش خبرنگار ایرنا از صباح زنگنه سوال شد که با توجه به فجایع اخیر یکی از ضرورت ها پیگیری حقوقی و قضائی این مساله است اما تاکنون با سکوت مجامع بین المللی در این ارتباط مواجه بودیم، چه راهکارهای مناسبی برای اقامه دعوی در این زمینه وجود دارد؟
وی به سوال یاد شده این پاسخ را داد: در جاهایی که دادگاه های بین المللی وارد شده اند، کشورها، گروه و احزابی شاکی بودند و شکایت هایشان را به موقع و به صورت مستند ارائه کردند. الان گروه های تحقیق مستقل کمتر دیده می شوند و کمتر در صحنه حاضرند؛ بنابراین مقدمه این کار، حضور گروه های تحقیق بیطرف در مناطقی است که مسلمانان در آنجا حضور دارند.
این کارشناس مسایل قضائی در حوزه بین الملل گفت: از طرف دیگر بنگلادش که شاید یک تناسب نژادی هم با این اقلیت دارد تاکنون تحرک آنچنانی از خود نشان نداده است و باید این کشور هم وارد صحنه اقدامات بین المللی شود تا بتوان نتیجه روشن تری گرفت.
وی در خصوص این که برای حل مساله میانمار چه راهکارهایی از نظر قضائی وجود دارد که به سازمان های بین المللی و سازمان همکاری های اسلامی می شود پیشنهاد داد، گفت: اولین راهکار، ایجاد گروه های تحقیق از طرف سازمان همکاری های اسلامی، سازمان ملل و دادگاه کیفری بین المللی است؛ بنابراین باید از طریق کشورهای عضو سازمان ها بین المللی اقدام کرد.
زنگنه درباره سرمنشاء حوادث میانمار و این که آیا این فجایع تنها اقدام هایی علیه مسلمانان است یا نه ؛ اظهار کرد: هر جا که مسلمانی مورد تعرض قرار می گیرد طبیعتا باید حساسیت نشان داد اما سنجیدن شرایط محیطی بسیار مهم است تا به یک قضاوت خام گرفتار نشویم.
وی افزود: میانمار، منطقه ای بسیار فقیر و دچار مشکلات زیست محیطی است. تغییر آب و هوایی در جهان آثار بسیار عظیمی در این منطقه بر جای گذاشته است. تا این مساله بررسی نشود ممکن است دچار قضاوت ناقصی شویم. البته حاکمیت نظامیان در میانمار با خشونت همراه بوده که این خشونت ها نه تنها بر مسلمانان که بر خود بودائیان شهروند میانماری هم اعمال شده است.
زنگنه تصریح کرد: مبارزات مختلف سازمان های مردم نهاد و احزاب آنها بسیار طولانی است؛ بنابراین نمی شود گفت هدف اصلی خشونت ها از سوی بودائیان علیه مسلمانان بوده باشد و از طرف دیگر نخست وزیر بنگلادش در مصاحبه ای هم مطالب دیگری بیان کرده است که باید همه این ابعاد را ملاحظه و بررسی کرد.
وی افزود: نخست وزیر بنگلادش اعلام می کرد که ما نمی توانیم روهینگی ها را در کشورمان بپذیریم که نزدیک ترین کشور به آنهاست چرا که ما از نظر جمعیت، بسیار دچار مشکل هستیم و نمی توانیم به اینها کمک کنیم و همچنین اشاره می کند که ممکن است برخی افراد افراطی میان این ها هم وجود داشته باشند که باعث بروز عکس العمل های گسترده و خشن تری از سوی نظامیان یا مردم عادی منطقه شود.
زنگنه تاکید کرد: همه این ابعاد باید برسی شود و وارد محیط پر از سوالات و مجهولات با یک قضاوت و یا پیش قضاوت نشویم.
وی در خصوص انتظاراتی که از ایران و کشورهای اسلامی در این ارتباط می رود نیز گفت: حتما باید تاکید بر موضوع تحقیقات تیم های مستقل شود. یک تیم حتما از سازمان همکاری های اسلامی باید حضور داشته باشد و از طریق مذاکره با دیگر کشورهای اسلامی اقدامات مشترکی انجام دهد و از ایجاد یک کانون جدید بحران و سوء استفاده برخی از کشورها از این فضا مانع شود تا از احساسات صادقانه مردم سوء استفاده نشود و در آخر مسیر ناگهان شاهد تمرکز گروه هایی مانند القاعده یا داعش در منطقه شویم.
در پی حملات ۲۵ اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم ۴۰۰ تن کشته شدند و نزدیک به ۱۲۵ هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور بودایی میانمار هستند که میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته است و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و۱۰۰ هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگ ترین چالش «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
سیام**۶۰۸۴** ۱۷۷۶
گفت و گو: امیر خان زاده*انتشار: لیلا خطیب زادهانتهای پیام /*