خانه / Uncategorized / غربالگری شنوایی و بینایی پنج هزار و 500 نفر در سبزوار

غربالگری شنوایی و بینایی پنج هزار و 500 نفر در سبزوارمرضیه کسرایی فر روز شنبه در بازدید از دفتر ایرنا در سبزوار با بیان اینکه از ابتدای مهرماه طرح غربالگری تنبلی چشم به صورت رسمی در مدارس انجام می شود، افزود: در سال گذشته 6 هزار و 150 نوزاد و 12 هزار کودک 3 تا 6 سال در این زمینه ها غربال شدند.
وی اظهار کرد: برای کاهش معلولیت ها نیز طرح غربالگری و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج برای دانش آموزان و زوجین از سال 1395 آغاز و تا پایان خرداد امسال ادامه داشت که در اجرای این طرح 2 هزار دانش آموز پایه دهم و یکهزار و 950 نفر از زوجین مورد مشاوره ژنتیک قرار گرفتند.
وی گفت: از این تعداد 350 نفر توسط پزشک معاینه شدند که 295 نفر آنان از زوجین و 55 نفر نیز از دانش اموزان بودند.
کسرایی فر با اشاره به شناسایی و اعزام 70 نفر برای آزمایشات تکمیلی افزود: در این راستا تا سقف 60 میلیون ریال برای هر فرد و در مجموع حدود 800 میلیون ریال برای هزینه های افراد پرداخت شده است.
وی اظهار کرد: از ابتدای امسال 550 نفر در سه مرکز اقامتی بهبودی (کمپ) شامل 2 مرکز مردان و یک مرکز بانوان و یک مرکز اجتماع درمان مدار (TC) برای درمان اعتیاد پذیرش شدند.
وی به پرداخت کمک هزینه درمان برای 150 نفر تا سقف 150 هزار تومان اشاره کرد و گفت: 250 نفر نیز برای برخورداری از سهمیه بیمه معرفی شدند.
کسرایی فر افزود: سبزوار یکی از پنج شهرستان پایلوت در طرح مداخله در طلاق در استان خراسان رضوی است که طی آن متقاضیان طلاق های توافقی از دادگستری به اورژانس اجتماعی ارجاع می شوند و این اورژانس نیز بعد از ثبت در سامانه طلاق استان آنان را به پنج مرکز مشاوره و یک کلینیک مددکاری ارجاع می دهد.
وی اظهار کرد: از ابتدای اجرای این طرح از اول دی ماه سال گذشته تا نیمه اول شهریور امسال 809 زوج در این مرکز پذیرش شدند که به 588 نفر پاسخ داده شده و 221 نفر نیز در حال مشاوره هستند.
وی با بیان اینکه جلسات مشاوره شامل 6 جلسه مشاوره روانشناسی، حقوقی، مذهبی و مددکاری است، گفت: از افراد پاسخ داده شده 190 نفر و معادل 32 درصد سازش داده شده اند.
رئیس اداره بهزیستی سبزوار افزود: بیش از 95 درصد طلاق های ارجاعی توافقی هستند و نتیجه سازش حدود 32 درصدی نشان از موفقیت نسبی این طرح است که با توجه به این امر نیاز است تمام طلاق ها از جمله طلاق های یک طرفه نیز به بهزیستی ارجاع شود.
وی اظهار کرد: امسال از مراکز دولتی و غیر دولتی 2 میلیارد ریال فطریه جمع آوری شد و همچنین یک قطعه زمین به مساحت 100 متر مربع به ارزش 600 میلیون ریال برای ساخت مسکن به یک خانواده دو معلولیتی و یک ساختمان 130 مترمربعی به ارزش 600 میلیون ریال برای استفاده کودکان مهد روستا اهدا شد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته به 37 نفر 2 میلیارد و 680 میلیون ریال کمک هزینه مسکن پرداخت شد، گفت: مبلغ پنج میلیارد ریال نیز برای ساخت 20 مسکن خانواده های دارای 2 معلول و بیشتر به مساحت هر کدام 75 متر مربع پرداخت شد که در محل توحید شهر سبزوار در حال اجراست.
کسرایی فر ادامه داد: همچنین در یک زمین در محل صالح آباد که توسط امام جمعه فقید سبزوار، مرحوم حجت الاسلام غلامحسین ابراهیمی هبه گردید با تخصیص 2 میلیارد و 400 میلیون ریال 6 واحد مسکونی به مساحت های 80 تا 100 متر مربع اجرا و تکمیل شد که آماده واگذاری به 6 خانواده زیرپوشش بهزیستی است.
وی گفت: سبزوار دارای 23 نهاد خیریه شامل هشت خانه کودکان با 160 کودک بی سرپرست و بدسرپرست از گروه سنی 3 سال به بالا، سه مرکز توانبخشی شبانه روزی و 12 موسسه خیریه است.
وی با اشاره به نبود مسکن مناسب برای یکهزار خانواده زیرپوشش بهزیستی این شهرستان افزود: اداره بهزیستی بابت ساخت مسکن برای خانواده های 2 معلول به بالا در شهر 300 میلیون ریال و در روستا 180 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.
کسرایی فر اظهار کرد: در سال جاری مستمری افراد زیرپوشش این اداره به 3،5 برابر افزایش یافت و خانواده های پنج نفر به بالا مبلغ چهار میلیون و 650 هزار ریال مستمری دریافت می کنند.
وی گفت: در حوزه اجتماعی نیز حدود پنج هزار خانوار ثبت سامانه بهزیستی هستند که از این تعداد 2 هزار زن سرپرست خانوار مستمری دریافت می کنند.
وی افزود: 100 مهد کودک زیر نظر بهزیستی در سبزوار وجود دارد که پارسال چهار هزار و 244 کودک در آنها پذیرش شدند.
وی ادامه داد: تعهد اشتغال امسال اداره بهزیستی سبزوار 380 نفر است که تاکنون برای 200 نفر آماده سازی شغلی انجام شده است.
رئیس اداره بهزیستی سبزوار گفت: اعتبار اشتغال از ابتدای امسال 40 میلیارد ریال ابلاغ شده که پنج درصد از اعتبارات اختصاص یافته به افراد بهبود یافته از اعتیاد پرداخت می شود.
وی افزود: در بخش طرح های اجتماع محور نیز طرح مالی خدمات خرد در مناطق روستایی ششتمد از سال قبل آغاز شد که تاکنون 20 گروه خودیار با سقف 20 نفر عضو تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: این طرح برای رفع بیکاری و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به اجرا درآمده که بعد از تشکیل گروه و جمع آوری پس انداز اعضا، صندوق مالی گروه در بانک کارگزار تشکیل می شود.
کسرایی فر با اشاره به پرداخت تسهیلات بدون ضامن در این طرح گفت: هم اکنون وام این گروه ها در زمینه مشاغل خانگی زودبازده و تا سقف 220 میلیون ریال در مرحله پرداخت است که توزیع وام بر اساس طرح های کسب و کار گروه است.
هم اکنون 12هزار خانوار مددجو با جمعیت 30 هزار نفر زیر پوشش بهزیستی سبزوار هستند.
سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
7500 / 6053 خبرنگار: حسین آزادمنجیری ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


درباره gohari