مرضیه کسرایی فر روز شنبه در بازدید از دفتر ایرنا در سبزوار با بیان اینکه از ابتدای مهرماه طرح غربالگری تنبلی چشم به صورت رسمی در مدارس انجام می شود، افزود: در سال گذشته ۶ هزار و ۱۵۰ نوزاد و ۱۲ هزار کودک ۳ تا ۶ سال در این زمینه ها غربال شدند.
وی اظهار کرد: برای کاهش معلولیت ها نیز طرح غربالگری و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج برای دانش آموزان و زوجین از سال ۱۳۹۵ آغاز و تا پایان خرداد امسال ادامه داشت که در اجرای این طرح ۲ هزار دانش آموز پایه دهم و یکهزار و ۹۵۰ نفر از زوجین مورد مشاوره ژنتیک قرار گرفتند.
وی گفت: از این تعداد ۳۵۰ نفر توسط پزشک معاینه شدند که ۲۹۵ نفر آنان از زوجین و ۵۵ نفر نیز از دانش اموزان بودند.
کسرایی فر با اشاره به شناسایی و اعزام ۷۰ نفر برای آزمایشات تکمیلی افزود: در این راستا تا سقف ۶۰ میلیون ریال برای هر فرد و در مجموع حدود ۸۰۰ میلیون ریال برای هزینه های افراد پرداخت شده است.
وی اظهار کرد: از ابتدای امسال ۵۵۰ نفر در سه مرکز اقامتی بهبودی (کمپ) شامل ۲ مرکز مردان و یک مرکز بانوان و یک مرکز اجتماع درمان مدار (TC) برای درمان اعتیاد پذیرش شدند.
وی به پرداخت کمک هزینه درمان برای ۱۵۰ نفر تا سقف ۱۵۰ هزار تومان اشاره کرد و گفت: ۲۵۰ نفر نیز برای برخورداری از سهمیه بیمه معرفی شدند.
کسرایی فر افزود: سبزوار یکی از پنج شهرستان پایلوت در طرح مداخله در طلاق در استان خراسان رضوی است که طی آن متقاضیان طلاق های توافقی از دادگستری به اورژانس اجتماعی ارجاع می شوند و این اورژانس نیز بعد از ثبت در سامانه طلاق استان آنان را به پنج مرکز مشاوره و یک کلینیک مددکاری ارجاع می دهد.
وی اظهار کرد: از ابتدای اجرای این طرح از اول دی ماه سال گذشته تا نیمه اول شهریور امسال ۸۰۹ زوج در این مرکز پذیرش شدند که به ۵۸۸ نفر پاسخ داده شده و ۲۲۱ نفر نیز در حال مشاوره هستند.
وی با بیان اینکه جلسات مشاوره شامل ۶ جلسه مشاوره روانشناسی، حقوقی، مذهبی و مددکاری است، گفت: از افراد پاسخ داده شده ۱۹۰ نفر و معادل ۳۲ درصد سازش داده شده اند.
رئیس اداره بهزیستی سبزوار افزود: بیش از ۹۵ درصد طلاق های ارجاعی توافقی هستند و نتیجه سازش حدود ۳۲ درصدی نشان از موفقیت نسبی این طرح است که با توجه به این امر نیاز است تمام طلاق ها از جمله طلاق های یک طرفه نیز به بهزیستی ارجاع شود.
وی اظهار کرد: امسال از مراکز دولتی و غیر دولتی ۲ میلیارد ریال فطریه جمع آوری شد و همچنین یک قطعه زمین به مساحت ۱۰۰ متر مربع به ارزش ۶۰۰ میلیون ریال برای ساخت مسکن به یک خانواده دو معلولیتی و یک ساختمان ۱۳۰ مترمربعی به ارزش ۶۰۰ میلیون ریال برای استفاده کودکان مهد روستا اهدا شد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته به ۳۷ نفر ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال کمک هزینه مسکن پرداخت شد، گفت: مبلغ پنج میلیارد ریال نیز برای ساخت ۲۰ مسکن خانواده های دارای ۲ معلول و بیشتر به مساحت هر کدام ۷۵ متر مربع پرداخت شد که در محل توحید شهر سبزوار در حال اجراست.
کسرایی فر ادامه داد: همچنین در یک زمین در محل صالح آباد که توسط امام جمعه فقید سبزوار، مرحوم حجت الاسلام غلامحسین ابراهیمی هبه گردید با تخصیص ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال ۶ واحد مسکونی به مساحت های ۸۰ تا ۱۰۰ متر مربع اجرا و تکمیل شد که آماده واگذاری به ۶ خانواده زیرپوشش بهزیستی است.
وی گفت: سبزوار دارای ۲۳ نهاد خیریه شامل هشت خانه کودکان با ۱۶۰ کودک بی سرپرست و بدسرپرست از گروه سنی ۳ سال به بالا، سه مرکز توانبخشی شبانه روزی و ۱۲ موسسه خیریه است.
وی با اشاره به نبود مسکن مناسب برای یکهزار خانواده زیرپوشش بهزیستی این شهرستان افزود: اداره بهزیستی بابت ساخت مسکن برای خانواده های ۲ معلول به بالا در شهر ۳۰۰ میلیون ریال و در روستا ۱۸۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.
کسرایی فر اظهار کرد: در سال جاری مستمری افراد زیرپوشش این اداره به ۳،۵ برابر افزایش یافت و خانواده های پنج نفر به بالا مبلغ چهار میلیون و ۶۵۰ هزار ریال مستمری دریافت می کنند.
وی گفت: در حوزه اجتماعی نیز حدود پنج هزار خانوار ثبت سامانه بهزیستی هستند که از این تعداد ۲ هزار زن سرپرست خانوار مستمری دریافت می کنند.
وی افزود: ۱۰۰ مهد کودک زیر نظر بهزیستی در سبزوار وجود دارد که پارسال چهار هزار و ۲۴۴ کودک در آنها پذیرش شدند.
وی ادامه داد: تعهد اشتغال امسال اداره بهزیستی سبزوار ۳۸۰ نفر است که تاکنون برای ۲۰۰ نفر آماده سازی شغلی انجام شده است.
رئیس اداره بهزیستی سبزوار گفت: اعتبار اشتغال از ابتدای امسال ۴۰ میلیارد ریال ابلاغ شده که پنج درصد از اعتبارات اختصاص یافته به افراد بهبود یافته از اعتیاد پرداخت می شود.
وی افزود: در بخش طرح های اجتماع محور نیز طرح مالی خدمات خرد در مناطق روستایی ششتمد از سال قبل آغاز شد که تاکنون ۲۰ گروه خودیار با سقف ۲۰ نفر عضو تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: این طرح برای رفع بیکاری و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به اجرا درآمده که بعد از تشکیل گروه و جمع آوری پس انداز اعضا، صندوق مالی گروه در بانک کارگزار تشکیل می شود.
کسرایی فر با اشاره به پرداخت تسهیلات بدون ضامن در این طرح گفت: هم اکنون وام این گروه ها در زمینه مشاغل خانگی زودبازده و تا سقف ۲۲۰ میلیون ریال در مرحله پرداخت است که توزیع وام بر اساس طرح های کسب و کار گروه است.
هم اکنون ۱۲هزار خانوار مددجو با جمعیت ۳۰ هزار نفر زیر پوشش بهزیستی سبزوار هستند.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
۷۵۰۰ / ۶۰۵۳ خبرنگار: حسین آزادمنجیری ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*