بهروز رفیعی روز پنجشنبه در آیین گشایش مهدهای کودک خمین، افزود: هیچ گونه محدودیتی برای راه اندازی روستا مهد وجود ندارد و از نیمه دوم پارسال تاسیس روستا مهد به خصوص در مناطق محروم استان در دستور کار قرار گرفت.
وی اظهارکرد: ۵۵۰ آبادی دارای سکنه با بیش از ۵۰ خانوار در استان وجود دارد که می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت بخش غیردولتی در زمینه مهدکودک باشد.
وی بیان کرد: روستا مهد یک مرکز آموزشی و فرهنگی است که در مناطق روستایی با حمایت شورای اسلامی روستا توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و به کودکان زیر شش سال ارائه خدمت می‌کند.
رفیعی اظهارکرد: روستا مهد با هدف ارتقای غنای فرهنگی و اجتماعی کودکان روستایی و بهره ‌وری آنان از امکانات در راستای فرآیند یاددهی و یادگیری، گسترش و ترویج دامنه فعالیت مهدکودک در روستاهای فاقد امکانات راه اندازی می شود.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: خمین ظرفیت راه اندازی روستامهد به خصوص در مناطق محروم را دارد.
وی ادامه داد: کودک بخشی از عمر خود را در مهدکودک می‌گذارند و از همین سال‌هاست که بنیان اعتقادی و آموزه‌های دینی در روح و روان کودک آغاز و شکل می‌گیرد.
رفیعی بیان کرد:۱۲۰ مهدکودک در استان مرکزی فعال است که پنج هزار کودک زیر ۶ سال، را تحت پوشش قرار داده است.
وی بیان کرد: این کودکان تحت آموزش ۲۰۰ مربی قراردارند که آموزش های مدون دوره ای برای توانمندسازی این مربیان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه مهد فقط مرکز نگهداری کودکان نیست، افزود: جامعه پذیری کودکان نیز در این مکان ها انجام می شود و اگر مهدها خوب از عهده آموزش کودکان برآیند بسیاری از آسیب های اجتماعی کاهش پیدا می کنند.
رفیعی ادامه داد: ترویج رفتار مدنی و مهارت های زندگی در مناطق آسیب خیز و برای کودکانی که فرزند افراد آسیب هستند در دستور کار قرار دارد.
وی اظهار کرد: تبیین آموزه‌های دینی باید از زبان متخصص و در فراخور حال خردسالان باشد تمام مهدهای کودک استان در حوزه آموزه‌های دینی برگرفته شده از چارچوب اسلامی و روانشناسی اسلامی است.
رئیس بهزیستی خمین نیز گفت: ۶ مهد کودک در شهر خمین و یک روستا مهد در شهابیه از توابع خمین فعال است که ۸۵۰ کودک از خدمات تربیتی و آموزشی این مراکز استفاده می کنند.
اسماعیل خانجانی با اشاره به فعالیت ۳۵ مربی در این مهدکودک ها، افزود: می توان از ظرفیت مهدهای کودک برای تربیت صحیح و منطبق با آموزه های اسلامی استفاده کرد.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی دارای ۱۰۵ نفر جمعیت است.
۷۲۷۷/ ۶۰۱۳/خبرنگار: افسانه آروند***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*