به گزارش خبرنگار ایرنا ، تاکنون حدود سه هزار هکتار از هشت هزار و ۵۰۰ هکتار رویشگاه شمشاد حوزه منابع طبیعی غرب مازندران به آفت شب پره آلوده شده است .
آفت شب پره شمشاد از خرداد سال پیش در این منطقه شیوع پیدا کرد و مبارزه با آن هم با پاشیدن محلول ‘ بی تی ‘ در دستور کار قرار گرفت .
سال پیش نیز ۶۵۰ هکتار از عرصه های شمشادی منطقه با محلول بی تی ، مقاوم سازی شده بود.
غلامحسین اشرفی نیا روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت که عملیات پیشگیری و مبارزه با این آفت از زمان شیوع آن در چند مرحله با بهره گیری از توان بخش خصوصی انجام گرفته است که حدود ۱۲۰ هکتار مربوط به امسال بوده است .
وی هزینه محلول پاشی برای مقابله با شب پره تا زمان حاضر را ۶ میلیارد ریال برآورد کرد.
رئیس اداره حفاظت منابع طبیعی غرب مازندران نصب حدود ۹۰۰ عدد تله فرمونی به منظور کنترل و شکار شب پره را از دیگر اقدامات صورت گرفته در مناطق آلوده اعلام کرد.
شب پره ، پروانه کوچکی است که با پروازهای شبانه گونه ارزشمند شمشاد جنگلی را از بین می برد.
** نوشهر – رویان ، کانون آلودگی به آفت شب پره
اشرفی نیا بیشترین سطح مناطق آلوده را که امسال محلول پاشی صورت گرفت ، مربوط به حوزه اداره منابع طبیعی نوشهر – رویان دانست و گفت که ۹ نقطه در این منطقه در معرض این آفت مهاجم قرار دارد .
وی این مناطق را شامل پارک جنگلی سی سنگان ، ماشلک ، توسکاتک ، کیسی ، نیرنگ ، کاسگرمحله ، خیرودکنار ، صلاح الدین کلا و عالم کلا معرفی کرد.
او افزود : این آفت همچنین مناطقی از جنگل های رامسر و پارک جنگلی صفارود را نیز آلوده کرده است که در سطح پنج هکتار محلول پاشی شد .
رئیس اداره حفاظت منابع طبیعی مازندران منطقه نوشهر گفت : با بررسی های صورت گرفته در حال حاضر درختان شمشاد منطقه گلندرود رویان نیز به آفت شب پره مبتلا شدند که طی هفته گذشته ۴۰ هکتار از این عرصه محلول پاشی شد.
او با اعلام اینکه در سال جاری دو نوبت محلول پاشی در پارک سی سنگان انجام شد ، افزود : به دلیل وسعت پارک سی سنگان که ذخیره گاه شمشاد است ، تاکنون ۴۲۰ هکتار از این عرصه محلول پاشی شد .
پارک جنگلی سی سنگان نوشهر دارای ۵۲۵ هکتار ذخیره گاه شمشاد است .
** بی خبری از وضعیت آفت در ۵۰۰ هکتار
اشرفی نیا، سطح عرصه های جنگلی شمشاد در غرب مازندران را هشت هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرد و گفت که از این سطح پنج هزار هکتار آلوده به بیماری بلایت و سه هزار هکتار آن آلوده به آفت شب پره شمشاد است .
او افزود : ۵۰۰ هکتار دیگر از جمله مناطق غیر قابل دسترسی و صعب العبور است که آلودگی در آنها دور از ذهن نیست.
شمشاد هیرکانی با نام علمی بُوکسوس هیرکانا (Buxus hyrcana) درختی همیشه سبز و بومی جنگل های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه های گیاهی در خطر انقراض اتحادیهٔ بین المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد.
این گونه درختان به عنوان پناهگاه حیات وحش و نماد میراث جنگل های شمال ایران قلمداد می شود و بهترین رویشگاه آن در ارتفاع ۲۰ تا ۴۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد ولی تا ارتفاع حدود یک هزار و ۲۰۰ متری درمناطق مختلف جنگلی استان های گیلان، مازندران و گلستان می روید.
حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر دارای ۳۱۳ هزا رو ۲۱۴ هکتار عرصه جنگلی و ۱۹۷ هزار و ۱۵۲ هکتار مرتع است که دراین عرصه ها حدود ۹۰ گونه درختی وجود دارد.
خبرنگار : مهراب زکی پور کینجی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۷۰۷۸ ‌/۱۶۵۴انتهای پیام /*