به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «محمد حاج‌ رسولی‌ها» در پاسخ به ابهامات موجود مرکز دفن زباله بالا دست سد هراز، گفت: مرکز دفن زباله آمل در حوضه آبریز سد قرار دارد و نه تنها در وضعیت فعلی بلکه پس از آبگیری نیز درون دریاچه سد قرار نمی‌گیرد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه وجود مرکز دفن زباله در حوضه آبریز از حساسیت توجه به آن نمی‌کاهد، یادآور شد: بر اساس مجوز سال ۹۰ سازمان محیط زیست، باید ۲ سال قبل از بهره‌برداری، وضعیت این مرکز مشخص و امور مربوط به سامان دهی و انتقال آن پیش از آبگیری صورت بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه سد هراز به دلیل مسایل اعتباری و مالی زودتر از سه یا چهار سال آینده به بهره‌برداری نخواهد رسید، یادآور شد:‌ از دی ماه سال گذشته برای بررسی وضعیت آلاینده‌های حوضه پیرامون سد، مشاوری از سوی شرکت آب منطقه‌ای مازندران تعیین شده است تا به صورت دقیق به بررسی اثرات منابع آلاینده بر کیفیت آب رودخانه، تعیین ایستگاه اندازه‌گیری برخط کیفیت مخزن، ارایه برنامه جامع و عملیاتی در جهت سامان دهی مرکز دپوی زباله و… بپردازد.

** کیفیت آب شرب و مخاطرات زیست محیطی خط قرمز وزارت نیرو است
حاج‌ رسولی‌ها کیفیت آب شرب و مخاطرات زیست محیطی را خط قرمز وزارت نیرو دانست و افزود: تا قبل از تکمیل این مطالعات، تایید آن از سوی سازمان محیط زیست و اجرای کامل طرح، مورد تایید مشاور و سازمان برای پاکسازی حوضه آبریز، آبگیری این سد به منظور تامین آب شرب صورت نخواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه جانمایی محل جدید دپوی زباله‌های آمل بر عهده شهرداری و محیط زیست است، تصریح کرد:‌ نحوه حفاظت، کنترل و پاکسازی آلاینده‌های حوضه آبریز سد در شرح خدمات مشاور گنجانده شده است که دی‌ماه امسال پس از تایید سازمان محیط زیست عملیات اجرایی آن نیز آغاز خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه قبل از آبگیری سد هراز طرح‌های ضروری به منظور پاکسازی حوضه صورت خواهد گرفت، گفت:‌ یکی از موضوعات مهمی که از سوی مشاور در حال بررسی است، ساماندهی شیرابه‌های مرکز دفن زباله بوده تا با استفاده از شیوه‌های نوین موجود در دنیا بتوانیم از نفوذ این شیرابه‌ها به داخل رودخانه جلوگیری کنیم.
به گزارش ایرنا، عملیات احداث سد هراز در سال ۱۳۸۸ با هدف تامین آب کشاورزی و تولید برق در استان مازندران و ۲۰ کیلومتری جنوب آمل آغاز شد.
این سد از نوع خاکی سنگریزه ای بوده و دارای ۳۷۷ متر طول تاج، ۱۵۰ متر ارتفاع از پی و ۱۲۰ متر ارتفاع از بستر است.
حجم مخزن این سد ۲۴۰ میلیون متر مکعب و حجم مفید آن ۱۵۱ میلیون متر مکعب برآورد شده است.
این پروژه ۶۴ درصد پیشرفت دارد و بر اساس برنامه ریزی ها، سال ۱۳۹۸ به پایان می رسد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹**۲۰۲۵**خبرنگار: اسماعیل داودی **انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*