به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از پایگاه خبری یاد شده، «روسنفت» از شرکت های مهم نفتی روسیه و شرکای آن از جمله شرکت بین المللی ترافیگورا** و صندوق سرمایه گذاری یو سی پی*** این کشور ماه گذشته با انعقاد یک قرارداد ۱۲٫۹ میلیارد دلاری، ۹۸٫۳ درصد سهام پالایشگاه اسار اویل را به دست آورند.
به گزارش سال گذشته رویترز، روسنفت که در بخش بالادست نفت ونزوئلا صاحب سهام است و دارای قراردادهای خرید نفت با شرکت دولتی پی دی وی اس ای**** این کشور است، قصد دارد، نفت ونزوئلا را به پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه در روزی «ودینار»***** واقع در غرب هند بفروشد.
پالایشگاه اسار اویل در ماه اوت ۶۰ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز نفت از ایران خرید که از ماه پیش از آن ۶۰ درصد کمتر است. در مقابل، خرید این پالایشگاه از ونزوئلا با بیش از ۲ برابر افزایش به حدود ۱۷۲ هزار بشکه در روز رسید.
اسار اویل ماه ژوییه (تیر-مرداد) حدود ۶۳ هزار بشکه در روز و سال گذشته حدود ۶۷ هزار بشکه در روز از ونزوئلا نفت خریداری کرد.
در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۷، پالایشگاه اسار اویل با ۱۸ درصد کاهش خرید از ایران، حدود ۱۴۰ هزار بشکه در روز از کشورمان نفت خرید.
به گزارش ایرنا، هند که از مشتریان اصلی نفت ایران بود، در واکنش به واگذار نشدن توسعه میدان گازی فرزاد بی به این کشور و سپرده شدن آن به روسیه، بتدریج در حال کاهش واردات نفت از کشورمان است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**۱۰۶۳* ۶۰۷۵**مترجم: رفعت کرمی مهر*انتشار : زهرا هجینی نژاد
…………………….
*Essar Oil
**Trafigura
***Russian fund UCP
****PDVSA
*****Vadinar refineryانتهای پیام /*