غلامحسین تقوی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سالانه حدود ۲۴۰ هزار تن انگور از سطح باغ های این شهرستان برداشت می شود که امسال این میزان برداشت تا حدودی کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه انگور ملایر در آستانه ثبت جهانی است تاکید کرد: باید برای جلوگیری از سرمازدگی و افزایش میزان تولید انگور، تدابیری اندیشیده شود تا باغ های انگور این شهرستان دیگر خسارت نبینند.
وی ادامه داد: این در حالیست که سال گذشته به دلیل نبود سرمازدگی شاهد افزایش ۲۵ درصدی میزان تولید و برداشت انگور در این شهرستان بودیم.
تقوی با اشاره به اینکه ملایر بیش از ۶۰ درصد از سطح باغ های انگور استان همدان را به خود اختصاص داده است بیان کرد: کشمش سفید و قرمز عمده ارقام انگور کشت شده در ملایر است و سایر ارقامی همچون صاحبی، یاقوتی، فخری، عسگری و انگور سیاه نیز در این شهرستان کشت می شود.
وی افزود: از این میزان تولید انگور در ملایر، حدود ۶ درصد آن به سایه خشک و ۲ درصد به شیره تبدیل می شود و حدود ۱۰ درصد به صورت تازه خوری مصرف می شود.
مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر آبغوره، باسلق، سرکه و شربت را از دیگر فرآورده های انگور در ملایر برشمرد و گفت: با توجه به سطح زیر کشت بالای انگور و ارزش غذایی بالای این محصول در ملایر، در آستانه ثبت جهانی انگور هستیم.
تقوی ادامه داد: در صورت جهایی شدن انگور ملایر، این شهرستان در آینده دارای برند خواهد شد و این امر اهمیت محصول انگور ملایر را دو چندان خواهد کرد.
وی بیان کرد: همچنین سالانه حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار تن کشمش در این شهرستان تولید می شود که محصول فرآوری شده به کشورهای اروپایی و عربی صادر می شود.
وی یادآور شد: به دلیل شهد بالا، درصد املاح معدنی و ارزش غذایی بالا در انگور ملایر، کشمش تولیدی این شهرستان در اکثر کشورهای دنیا طرفداران زیادی دارد لذا باید با بسته بندی های شکیل و بهداشتی و افزایش کیفیت محصول، نسبت به جذب بازارهای بیشتر جهانی تلاش کنیم.
مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ کارخانه فرآوری کشمش در این شهرستان فعال است و ۷۴ درصد رقم کشمش کشت شده را به انواع کشمش آفتابی تیزابی و غیرتیزابی، آفتابی دانه دار و کشمش کالیفرنی تبدیل و به کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپایی صادر می شود.
تقوی با اشاره به رقابت جهانی در صادرات این محصول استراتژیک خاطرنشان کرد: باید با توجه به هزینه بالای تولید و کاهش قیمت خرید کشمش، در زمینه بسته بندی و افزایش میزان تولید در واحد سطح تدابیری اندیشیده شود.
حدود ۱۱ هزار هکتار از اراضی شهرستان ملایر زیر کشت باغ های انگور است که از این میزان ۱۰ هزارو ۴۰ هکتار آن بارور و ۴۴۹ هکتار غیربارور است.
شهرستان ملایر با تولید سالانه ۲۴۰ هزار تن انگور قطب تولید انگور استان است و با تولید ۲۲ تن انگور در هر هکتار از متوسط میانگین کشوری با ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار بالاتر است.
این شهرستان با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر در ۷۵ کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
۱۱۸۱/۷۵۲۸
خبرنگار: معصومه موسوی**انتشار دهنده:الهام تدین



انتهای پیام /*