به گزارش خبرنگار ایرنا، اسداله رازانی عصر چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمانشاه از نظر تعداد مرگ و میرهای ناشی از سوء مصرف مواد مخدر به ترتیب بعد از استان های اصفهان، تهران، خراسان رضوی و فارس قرار دارد.
به گفته استاندار کرمانشاه، در سال ۹۴، ۱۳۲ نفر و در سال ۹۵، ۱۸۴ نفر در استان کرمانشاه به دلیل سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.
رازانی تاکید کرد: اگر این آمار را با توجه به جمعیت استان کرمانشاه در نظر بگیریم بدون شک جایگاه کرمانشاه در زمینه مرگ‌ و میر ناشی از مواد مخدر بیشتر از دیگر استان های کشور خواهد بود.
وی اضافه کرد: این آمار نشان می دهد که مصرف مواد مخدر در استان کرمانشاه بالاست و شیوه مصرف نیز با مخاطراتی همراه است.
استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود از اجرای طرح های پاکسازی مناطق آلوده و جرم ‌خیر قدردانی کرد و گفت: مبارزه با مواد مخدر به صورت ویژه مورد تایید مقام معظم رهبری است و وزیر کشور نیز این موضوع را با جدیت دنبال می کند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کرمانشاه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ضرورت ایجاد اردوگاه ترک‌ اعتیاد در کنگاور احساس می شود، گفت: زیرساخت های ایجاد اردوگاه ترک اعتیاد در این شهرستان مناسب است.
علی شمشیری ادامه داد: اردوگاه شهدای کنگاور دارای امکاناتی همچون مدرسه، نانوایی، مغازه و سالن های متعدد است که می تواند برای ایجاد یک اردوگاه ترک اعتیاد مورد استفاده قرار گیرد.
وی با بیان اینکه باید برای اشتغال معتادان بهبود یافته چاره اندیشی شود، اظهار داشت: این افراد پس از ترک اعتیاد توسط جامعه و خانواده ها پدیرفته نمی شوند از این‌ رو باید با ایجاد اشتغال این مشکل برطرف شود تا دوباره به دام اعتیاد گرفتار نشوند.

**انهدام بزرگترین کارگاه تولید مواد مخدر کشور در کرمانشاه
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر کرمانشاه نیز اعلام کرد: به تازگی بزرگترین کارگاه ساخت مواد مخدر کشور در استان کرمانشاه کشف و منهدم شده است.
سرهنگ‌ حسین براری افزود: این کارگاه در روستای ‘چهر’ از توابع شهرستان‌‌هرسین کشف و منهدم شده است.
وی با بیان اینکه در این رابطه اعضای یک باند پنجره نفره نیز شناسایی و دستگیر شده اند، گفت: این افراد به شکل ماهرانه ای اقدام به تهیه و توزیع مواد مخدر هروئین می کردند.
وی اظهار کرد: این باند یک نفر را از شهرهای شمال غربی کشور استخدام کرده و به کرمانشاه آورده بودند تا مواد مخدر را برای آنها تهیه کند.
براری با بیان اینکه باند دستگیر شده در کار خود بسیار حرفه ای بودند، گفت: سرکرده این باند برای اینکه فرمول های تهیه هروئین افشا نشود آن ها را با خط میخی نوشته بود و براساس آن اقدام‌ به تهیه هروئین می‌کرد.
طبق آمار سال ۱۳۹۰ استان کرمانشاه ۵۰ تا ۵۵ هزار معتاد دارد اما آمار غیر رسمی بیشتر از این رقم است.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۱ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.
۷۴۴۵/۸۰۶۶ خبرنگار:سامان رحمتیان ** انتشاردهنده:علی مولویانتهای پیام /*