علی موسی خانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: زمان مناسب کشت پاییزه چغندر قند از ۱۵ مهر تا ۱۰ آبان است.
وی گفت: امسال کارخانه قند جوین استان خراسان رضوی با کشاورزان گلستانی قرارداد کشت خواهد بست.
به گفته وی؛ نیاز آبی کشت چغندر در هر هکتار بین هفت تا ۶ هزار متر مکعب و همانند کشت گندم است و این نیازمندی بیشتر از محل نزولات جوی در فصل پائیز و زمستان تامین می شود.
وی؛ خودکفایی در تولید شکر، رعایت تناوب زراعی با گندم، انتقال یافتن کشت چغندر قند از بهاره به پاییزه و حفظ منابع آبی استان را از مزایای اجرای کشت پاییزه چغندر قند برشمرد.
موسی خانی افزود: سال قبل سطح قابل برداشت چغندر قند در استان به علت بروز سرما به ۴۴۰ هکتار کاهش یافت که از این سطح ۱۵ هزار تن محصول برداشت شد.
سال زراعی جاری، پنجمین سال متولی است که کشت پاییزه چغندر قند در برخی از اراضی کشاورزی گلستان انجام می شود.
محصول چغندر تولیدی در اراضی زیر کشت درگلستان به کارخانه های فرآوری در استان های همجوار از جمله خراسان شمالی حمل می شود.
استان گلستان با افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های مهم کشت پاییزه در کشور به شمار می رود.
به گزارش ایرنا علیرضا یزدانی مجری طرح چغندرقند و شکر معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی روز گذشته در نشست فنی کشت چغندر قند استان گلستان با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی در گرگان شرکت کرد و وضعیت کشت این گیاه بررسی شد.
با توجه به نقش گیاه چغندر قند در تناوب زراعی و اثرات آن در کاهش آفات و بیماری‌ها، آب، سموم و کودهای شیمیایی؛ برنامه ریزی شده است تا افق ۱۴۰۴ سطح آن به ۶۰ هزار هکتار در کشور افزایش یابد.
۶۲۰۴/۱۶۴۸
خبرنگار : علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*