خانه / Uncategorized / کشت پاییزه چغندرقند در3 هزار هکتار از اراضی گلستان

کشت پاییزه چغندرقند در3 هزار هکتار از اراضی گلستانعلی موسی خانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: زمان مناسب کشت پاییزه چغندر قند از 15 مهر تا 10 آبان است.
وی گفت: امسال کارخانه قند جوین استان خراسان رضوی با کشاورزان گلستانی قرارداد کشت خواهد بست.
به گفته وی؛ نیاز آبی کشت چغندر در هر هکتار بین هفت تا 6 هزار متر مکعب و همانند کشت گندم است و این نیازمندی بیشتر از محل نزولات جوی در فصل پائیز و زمستان تامین می شود.
وی؛ خودکفایی در تولید شکر، رعایت تناوب زراعی با گندم، انتقال یافتن کشت چغندر قند از بهاره به پاییزه و حفظ منابع آبی استان را از مزایای اجرای کشت پاییزه چغندر قند برشمرد.
موسی خانی افزود: سال قبل سطح قابل برداشت چغندر قند در استان به علت بروز سرما به 440 هکتار کاهش یافت که از این سطح 15 هزار تن محصول برداشت شد.
سال زراعی جاری، پنجمین سال متولی است که کشت پاییزه چغندر قند در برخی از اراضی کشاورزی گلستان انجام می شود.
محصول چغندر تولیدی در اراضی زیر کشت درگلستان به کارخانه های فرآوری در استان های همجوار از جمله خراسان شمالی حمل می شود.
استان گلستان با افزون بر 650 هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های مهم کشت پاییزه در کشور به شمار می رود.
به گزارش ایرنا علیرضا یزدانی مجری طرح چغندرقند و شکر معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی روز گذشته در نشست فنی کشت چغندر قند استان گلستان با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی در گرگان شرکت کرد و وضعیت کشت این گیاه بررسی شد.
با توجه به نقش گیاه چغندر قند در تناوب زراعی و اثرات آن در کاهش آفات و بیماری‌ها، آب، سموم و کودهای شیمیایی؛ برنامه ریزی شده است تا افق 1404 سطح آن به 60 هزار هکتار در کشور افزایش یابد.
6204/1648
خبرنگار : علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


درباره gohari