«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».
محمد رستگاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت امروز با هشت عدد افزایش بر روی عدد ۹۵ قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: در همین مدت میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون از ۷۴ به ۷۹ و میزان آلاینده منوکسید کربن نیز از ۲۸ به ۳۶ افزایش یافته است .
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: ایستگاه های بوستان قائم (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۴۶ ، شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص ۱۳۲ و پاسداران (منطقه ۳) با شاخص ۱۲۸ بیشترین میزان آلودگی شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته را داشتند.
رستگاری افزود: ایستگاه های بوستان رز (منطقه ۲۲)، پونک (منطقه پنج) و گلبرگ (منطقه هشت) به ترتیب با شاخص های عددی ۶۷، ۷۰ و ۷۲ کمترین میزان آلودگی را در ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.
به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران؛ از ابتدای امسال کیفیت هوای پایتخت ۹ روز پاک، ۱۴۶ روز سالم و ۲۱ روز نیز برای گروههای حساس ناسالم بوده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری – انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/۹۳۵۳**۱۶۲۵انتهای پیام /*