به گزارش ایرنا، سید حمید کلانتری روز چهارشنبه در کارگروه اشتغال و توسعه استان همدان در شهرستان تویسرکان با بیان اینکه نرخ بیکاری استان همدان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است افزود: هیچ شکی نیست که اشتغال به یک مساله ملی و به یک چالش بزرگ تبدیل شده است که با اجرای اقتصاد مقاومتی می توان این مساله را حل کرد.
وی تصریح کرد: یکی از راهکارهای اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است وحل معضل اشتغال با حضور تعاونی ها برطرف می شود .
وی پیوند بین اداره ها و تعامل های مردمی را برای ارائه راهکار ایجاد اشتغال مهم دانست و افزود: همه بخش های اجرایی، تولیدی، کشاورزی و صنعتی باید برای ایجاد اشتغال ورود و در راستای حل معضل بیکاری تلاش کنند.
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: توسعه تعاونی ها یکی از روش هایی است که می تواند به رفع مشکل اشتغال کمک کند و تعاونی ها سازماندهی ظرفیت های کوچک و ایجاد واحدهای بزرگ است.
کلانتری با بیان اینکه در تعاونی ها هم افزایی، افزایش قدرت رقابت پذیری و افزایش صادرات وجود دارد افزود: با توجه به اینکه در تعاونی ها هم افزایی وجود دارد، می توانند با ارائه خدمات با کیفیت بالا و حضور در نمایشگاه بین المللی سود بیشتری را حاصل و به اعضای خود بدهند.
وی با اشاره به وجود ۱۲ تعاونی در یکی از روستاهای کشور گفت: باید از ظرفیت های بالای روستاها استفاده کرد.
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه این تعاونی ها باید با جذب اعضای شایسته تشکیل شود گفت: در این تعاونی ها ظرفیت های هر شهرستان در نظر گرفته می شود.
وی با اشاره به طرح روستا تعاون گفت: در کشور در این طرح ایجاد اشتغال برای ۶۵ هزار نفر هدفگذاری شده است.
کلانتری توجه به ظرفیت ها و شرایط آب و هوایی را در این مسیر مورد توجه دانست و افزود: گروه تسهیل گر برای این طرح آموزش دیدند و سالانه پنج هزار روستا که ظرفیت توسعه دارند شناسایی می شوند.
معاون وزیر با تاکید بر اینکه قانون تعاون مغفول واقع شده، گفت: بیش از ۱۱۰ گرایش تعاون و ۹۷ هزار تعاونی فعال در کشور داریم.
وی ایجاد تعاونی های بزرگ و توسعه صادرات را از اهداف و برنامه های سازمان اعلام کرد و افزود: تولید تعاونی ها باید صادرات محور باشد.
گفتنی است صبح امروز جشنواره ملی گردو ومنبت به مدت سه روز با حضور مسئولان در شهرستان تویسرکان آغاز شد.
در استان همدان بیش از یک هزار و ۱۰۰ شرکت تعاونی وجود دارد.
۲۰۸۷/۷۵۲۳
خبرنگار: مرضیه بختیاری** انتشاردهنده: زهرا پیرنیاانتهای پیام /*