خانه / Uncategorized / 893 تن وش از پنبه کاران گلستان خریداری شد

893 تن وش از پنبه کاران گلستان خریداری شدحکیم گلدی زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: امسال برای خرید وش از پنبه کاران استان، پنج مرکز در گرگان، گنبدکاووس، آق قلا، رامیان و علی آباد از چهارم شهریور فعالیت خود را آغاز کرده اند.
به گفته وی در سال زراعی جاری نرخ تضمینی اعلامی برای هر کیلوگرم وش پنبه رقم دو سفید معادل 31 هزار و 964 ریال تعیین شده است.
*توصیه فنی برداشت وش
رییس اداره پنبه و دانه‌های روغنی جهادکشاورزی گلستان نیز به پنبه کاران استان توصیه کرد: با توجه به انجام خرید تضمینی وش توسط سازمان تعاون روستایی استان، ضروری است برای برداشت صحیح وش، پنبه کاران نکات فنی را مورد توجه قرار دهند.
علی موسی خانی افزود: پنبه کاران از برداشت وش در صبح زود و روزهای بارانی به دلیل وجود شبنم صبحگاهی خودداری نموده و پس از برداشت، وش پنبه را تا زمان حمل به کارخانه در محل خشک و سرپوشیده نگهداری کنند.
وی اضافه کرد: در صورت آلودگی مزرعه پنبه به آفت عسلک حتما قبل از برداشت سمپاشی انجام و از برداشت غوزه های نارس پرهیز شود.
به گفته موسی خانی در سال زراعی جاری 16 هزار هکتار به عنوان سهمیه کشت پنبه برای استان در نظر گرفته شد، ولی تنها افزون بر 10 هزار هکتار با کشاورزان قرارداد بسته شد که همانند سطح زیرکشت سال زراعی قبل است.
وی، خشکسالی و کمبود آب در منطقه را از دلایل عدم تحقق سهمیه در نظر گرفته شده برای کشت پنبه در استان گلستان ذکر کرد.
کارشناسان پنبه، راندمان کشت عادی این محصول در استان گلستان را یک هزار و 800 کیلوگرم در هکتار بیان می کنند.
سال قبل تعاون روستایی گلستان با فعال کردن چهار مرکز از 14 مهر تا 30دی ماه توانست 7 هزار و 582 تن وش پنبه را به صورت تضمینی خریداری کند و به همراه خرید توافقی کارخانه داران، 22 هزار تن وش در استان برداشت و خرید شد.
گلستان واقع در شمال ایران دارای 650 هزار هکتار زمین کشاورزی است.
کشت پنبه در گلستان در سال های نه چندان دور رواج داشت و این استان به عنوان سرزمین طلای سفید شناخته می شد، اما با توجه به طولانی بودن دوره کاشت، داشت و برداشت این محصول و مقرون به صرفه نبودن برای کشاورز، به تدریج جای خود را به دیگر محصولات داد.
6204 /1860
خبرنگار: علی اصغر تیموریان ** انتشار دهنده: تاج محمد شیریانتهای پیام /*


درباره gohari